Domowe sposoby na wybielanie zębów

Mateusz Rąbalski
29.08.2023

Białe i zdrowe zęby to marzenie niejednej z nas. Problem w tym, że nawet dbając o uzębienie nie jesteśmy w stanie uniknąć przebarwień, czy to z jedzenia, kawy, wina czy innych produktów spożywczych. Na szczęście istnieją całkiem skuteczne domowe sposoby na wybielanie zębów. Kilka z nich omawiamy w naszym poradniku.

Kurkuma

To bardzo popularny, a przy tym skuteczny sposób na pozbycie się nieestetycznych przebarwień. Kurkumę w formie proszku dodajemy do pasty do zębów lub nasypujemy bezpośrednio na szczoteczkę i myjemy zęby przez kilka minut. Efekt powinien być zauważalny już po pierwszym zabiegu.

Olej

Tę metodę wybielania zębów od setek lat stosuje się w azjatyckiej medycynie naturalnej. Chodzi o płukanie ust olejem, który wykazuje działanie oczyszczające i wybielające. Możesz sięgnąć po olej kokosowy, rzepakowy, słonecznikowy czy lniany. Płucz jamę ustną rano i wieczorem, dbając o dokładne rozprowadzenie oleju po zębach. Następnie standardowo umyj zęby szczoteczką z dodatkiem pasty.

Aktywny węgiel

Aktywny węgiel ma świetne właściwości wybielające, dlatego ta metoda gwarantuje uzyskanie dobrego efektu. Kup aktywny węgiel w aptece i szczotkuj nim zęby 2-3 razy w tygodniu. Zaznaczamy natomiast, że z tej metody powinny zrezygnować osoby cierpiące na nadwrażliwość dziąseł.

Soda oczyszczona

Niezastąpiona w kuchni i przy domowych porządkach, świetnie sprawdza się również w procesie wybielania zębów. Niestety, soda oczyszczona może uszkadzać szkliwo, dlatego jest to metoda, którą można polecić tylko warunkowo. Polega po prostu na szczotkowaniu zębów z użyciem odrobiny sody, którą dodaje się też do zwykłej pasty. Zabieg powtarzamy 2-3 razy w tygodniu, ale nie dłużej niż przez 2-3 tygodnie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie