Solarium to ulubione kobiet, które chcą przez cały rok utrzymać piękną opaleniznę. Sztuczne promieniowanie UVA emitowane przez lampy pozwala szybko nadać cerze brązowy odcień, ale niestety w nadmiarze jest bardzo szkodliwe dla skóry. Dlatego z opalaniem się w solarium nie należy przesadzać. Chcesz robić to bezpiecznie? Przeczytaj nasz poradnik i stosuj się do tych 6 zasad.
- Sprawdź jakość solarium – solaria działają w niemal każdym polskim mieście, nierzadko też na wsiach. W tym przypadku ilość nie zawsze przekłada się na jakość. Jest mnóstwo salonów korzystających z przestarzałych typów lamp, które nie dbają o regularną wymianę sprzętu, a nawet o kwestie higieniczne. Pamiętaj, że w takim solarium możesz nie tylko zniszczyć skórę, ale też nabawić się poważnych chorób, jak grzybica. Dlatego jeśli masz zamiar po raz pierwszy skorzystać z solarium, poproś obsługę o okazanie dokumentu zaświadczającego o przeprowadzeniu przeglądu sprzętu. Kieruj się również wyglądem salonu – musi w nim pachnieć świeżością i panować porządek oraz higieniczna czystość.
- Dopilnuj, aby kabina została zdezynfekowana – obowiązek zdezynfekowania łóżka lub kabiny solarium ciąży na obsłudze. Nie korzystaj z opalania, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do czystości powierzchni. Zawsze możesz też poprosić o przeprowadzenie dodatkowej dezynfekcji po poprzedniej klientce. Nie wstydź się – w grę wchodzi przecież Twoje bezpieczeństwo.
- Poproś o jednorazowy ręcznik i bieliznę – w każdym profesjonalnym solarium jest to norma. Jeśli obsługa nie ma dla Ciebie tych akcesoriów, to zrezygnuj z opalania. Poproś też, aby zarówno bielizna, jak i ręcznik czy kapcie, zostały wyjęte z opakowania przy Tobie.
- Korzystaj z kremów z filtrem UVA! - to konieczność, aby dobrze zabezpieczyć skórę przed niekorzystnym wpływem promieniowania. Nie martw się tym, że krem ograniczy efekt opalenizny – zdrowie jest ważniejsze.
- Pamiętaj o okularach – koniecznie takich, których szkła chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA. Okulary powinny znaleźć się na wyposażeniu solarium. Pamiętaj, że samo zamknięcie oczu nie wystarczy – promieniowanie przebije się przez powieki.
- Nie dłużej niż 10-15 minut – zbyt długie przebywanie w solarium jest dla skóry niezwykle obciążające. Przyjmuje się, że 15 minut pod lampami UVA odpowiada spędzeniu całego dnia w promieniach naturalnego słońca. Lepiej więc opalaj się w krótkich sesjach – nie częściej niż 2 razy w tygodniu.
Pamiętaj również o zabezpieczeniu skóry po wizycie w solarium. Stosuj kremy nawilżające i balsamy łagodzące. To uchroni Cię przed nieprzyjemnym szczypaniem oraz zabezpieczy skórę przed procesami starzenia.