Jak często wymieniać główkę w szczoteczce do zębów?

Mateusz Rąbalski
29.03.2024

Od lat rośnie popularność elektrycznych szczoteczek do zębów – zarówno rotacyjnych, jak i sonicznych. Są o wiele skuteczniejsze niż klasyczne szczoteczki, a i ceny takich urządzeń nie szokują. Decydując się na przejście na szczoteczkę elektryczną musisz pamiętać o konieczności regularnego wymieniania główki. Jak często trzeba to robić? Sprawdź to w naszym poradniku.

Stan główki prawdę Ci powie

Podstawowym kryterium wymiany główki szczoteczki do zębów jest jej ogólny stan. Zadrapania i uszkodzenia plastikowej powierzchni nie są problemem, natomiast ubytki włosia i jego „spłaszczenie” zdecydowanie predysponują główkę do natychmiastowej wymiany. Taka główka po prostu nie spełnia już swojej funkcji, co może się skończyć leczeniem stomatologicznym.

Nie rzadziej niż co 3 miesiące

Główkę w szczoteczce do zębów wymieniamy z określoną częstotliwością, nie rzadziej niż raz na trzy miesiące (kwartał). Jest to optymalny moment, kiedy to główka nadal spełnia swoją funkcję, natomiast jest już wyraźnie sfatygowana. Oczywiście mówimy tutaj o sytuacji, w której używamy szczoteczki minimum dwa razy dziennie.

Przetestuj zamienniki

Częsta wymiana główki w szczoteczce pociąga za sobą konkretne wydatki – oryginalne główki potrafią kosztować nawet kilkadziesiąt złotych za sztukę! Na szczęście do większości popularnych szczoteczek bez problemu kupimy o wiele tańsze zamienniki. Ich jakość często pozostawia wiele do życzenia, natomiast można trafić na solidne produkty, nieodbiegające od oryginałów – warto przeprowadzić testy we własnym zakresie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie