Jak dbać o ubrania z… moheru?

Jerzy Biernacki
15.07.2019

Moher nie ma w naszym kraju dobrej prasy. Jednoznacznie kojarzymy go ze słuchaczkami pewnej popularnej rozgłośni radiowej, noszących charakterystyczne berety. Tymczasem jest to tkanina, która ma wiele zalet. Moherowe ubrania są przy tym wygodne, przyjemne w dotyku i bardzo ciepłe – wręcz idealne na sezon jesienno-zimowy. Nie bój się ciuchów z moheru, pamiętając przy tym o kilku zasadach ich prawidłowej pielęgnacji. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Pranie? Najlepiej ręczne

Moher to bardzo delikatna tkanina, która absolutnie nie nadaje się do prania chemicznego. Znacznie bezpieczniej będzie więc prać np. moherowe sweterki ręcznie – nie jest to bardzo czasochłonne, a przynajmniej daje pewność, że ubrania posłużą Ci długo.

Jeśli jednak wolisz prać moherowe ciuchy w pralce, to używaj do tego delikatnego płynu i pamiętaj o wyłączeniu funkcji wirowania. W przeciwnym razie wyjmiesz z pralki mocno zmechacone ubrania, które stracą swój pierwotny urok.

Co zamiast wirowania?

Może Ci się wydawać, że rezygnacja z wirowania to szaleństwo, bo rozwieszone ubrania zaleją podłogę w mieszkaniu. Aby tego uniknąć, wystarczy ręcznie wyżymać moherowe ciuchy. Uwaga jednak! Nie robimy tego w sposób agresywny. Ubrania nie powinny być skręcane. Lepiej sprawdzi się tutaj ułożenie ich na bawełnianym ręczniku i ręczne ugniatanie. W ten sposób odsączysz nadmiar wody, a reszta zadzieje się już naturalnie.

W tym miejscu mamy dla Ciebie jeszcze jedną, bardzo ważną radę. Moherowe ubrania należy suszyć w temperaturze pokojowej – nie nadają się do suszenia w suszarkach elektrycznych czy na grzejniku. Bardzo wskazane jest również suszenie ciuchów z moheru na płasko, bez rozwieszania – dzięki temu delikatny materiał nie będzie się wyciągać.

Przechowywanie

Moherowe ubrania, jak wspomnieliśmy przed chwilą, nie nadają się do przechowywania w pozycji wiszącej. Zamiast więc trzymać je na wieszakach, lepiej postaw na składanie w kostkę. Jest to szczególnie ważne w przypadku swetrów, tunik i sukienek, które po kilku dniach spędzonych na wieszaku zwyczajnie się zdeformują.

Kolejna ważna kwestia, to mole, a właściwie walka z nimi. Mole uwielbiają moherowe ubrania, dlatego nie zapomnij o umieszczeniu w komodzie czy garderobie środków z lawendą. Dodatkowo sugerujemy częste wietrzenie szaf, w których przechowujesz moherowe ciuchy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.