Jak prawidłowo używać szamponu przeciwłupieżowego (leczniczego)?

Antoni Kwapisz
29.11.2022

Jeśli masz łupież, to sama dobrze wiesz, jak uciążliwa jest ta przypadłość. Chodzi nie tylko o nieestetyczny wygląd, ale również świąd skóry głowy i nierzadko karku oraz twarzy. Jedno jest pewne: coś z tym trzeba zrobić. W leczeniu zaawansowanego łupieżu stosuje się specjalistyczne szampony przeciwłupieżowe. Są bardzo skuteczne, natomiast trzeba ich prawidłowo używać. Podpowiadamy, jak to robić.

Odpowiednia częstotliwość stosowania szamponu

Szampon leczniczy o działaniu przeciwłupieżowym należy stosować dwa razy w tygodniu. Wybierz sobie dwa wieczory, które możesz poświęcić pielęgnacji włosów i skóry głowy – przyda się również wanna, o czym za chwilę się przekonasz.

Rada

Jeśli masz włosy przetłuszczające się i musisz je myć codziennie, to poza dniami kuracji sięgaj po naturalny szampon ziołowy, pozbawiony detergentów i sztucznych dodatków.

Zwilż włosy i nałóż szampon

Szampon przeciwłupieżowy nakładamy dłonią, na uprzednio solidnie zwilżone włosy. Użyj takiej ilości, jaka wystarczy do uzyskania dość gęstej piany. Wmasuj szampon w skórę głowy opuszkami palców, pamiętając o okolicy za uszami i na karku. Zostaw na 3-5 minut, relaksując się z zamkniętymi oczami.

Spłukiwanie i powtórka

Po kilku minutach możesz spłukać szampon z włosów, najlepiej letnią (nie gorącą) wodą. Na mokre włosy nałóż kolejną porcję szamponu – tym razem możesz użyć go mniej, ponieważ będzie się lepiej pienić niż za pierwszym razem.

Ponownie zostaw szampon na włosach na 3-5 minut, po czym dokładnie spłucz i pozwól włosom wyschnąć naturalnie, bez użycia suszarki.  

Co jakiś czas ponownie sięgnij po szampon przeciwłupieżowy

Kurację z użyciem leczniczego szamponu przeciwłupieżowego powinno się prowadzić przez około 3-4 tygodnie, dwa razy w tygodniu. Po tym czasie łupież powinien zniknąć. Nie zachłyśnij się tym sukcesem. Problem może szybko wrócić, jeśli ponownie zaniedbasz higienę skóry głowy i włosów, na przykład sięgając po byle jakie kosmetyki.

Dlatego zaleca się, aby stosować szampon leczniczy także profilaktycznie, raz w miesiącu, co zminimalizuje ryzyko nawrotu łupieżu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie