Jak prawidłowo używać szczoteczki sonicznej?

Mateusz Rąbalski
07.11.2022

Szczoteczki soniczne cieszą się coraz większą popularnością i powoli wypierają z rynku szczoteczki rotacyjne. Wiele osób nadal nie może się do nich przekonać, nie brakuje też takich, które nie są zadowolone ze zmiany szczoteczki na soniczną. Najczęściej problem tkwi nie w samej szczoteczce, ale w niej nieprawidłowym używaniu. Jak zatem poprawnie myć zęby szczoteczką soniczną? Sprawdź to w naszym poradniku.

Tego unikaj

Najczęstszym błędem popełnianym przez użytkowników szczoteczki sonicznej jest korzystanie z niej tak, jak ze szczoteczki ręcznej. To nie ma sensu. Nie szorujemy zębów szczoteczką soniczną, ale przesuwamy jej główkę po powierzchni uzębienia. Staraj się również nie dociskać główki, ponieważ nie tylko przyspieszy to jej zużycie, ale też może grozić nadmiernym ścieraniem szkliwa.

Pamiętaj o zwilżeniu główki szczoteczki

Co ważne, nie chodzi tutaj o opłukanie pasty znajdującej się na główce, ale samej główki. Jeszcze przed nałożeniem pasty solidnie zwilż włosie szczoteczki.

Nie przesadzaj z ilością pasty

Zbyt duża ilość pasty powoduje niepotrzebne pienienie i tym samym utrudnia dokładne umycie zębów. Może to zmusić do przerwania mycia, wyplucia nadmiaru piany i ponownego rozpoczęcia czynności higienicznej, ale już w innym miejscu (w efekcie pomijamy niektóre fragmenty uzębienia). Do porządnego umycia zębów przy pomocy szczoteczki sonicznej w zupełności wystarczy ilość pasty o wielkości ziarnka grochu.

Pozwól szczoteczce działać

Najważniejsze jest to, aby nie poprawiać producenta szczoteczki i nie wyręczać urządzenia. Idea szczoteczki sonicznej jest taka, że wystarczy tylko delikatnie, bez dociskania, przyłożyć jej główkę do zębów pod kątem 45 stopni i powoli przesuwać od ósemek/siódemek w kierunku siekaczy.

Stosuj się do podpowiedzi szczoteczki

Właściwie każda szczoteczka soniczna posiada funkcję timera, który podpowiada nam, jak długo powinniśmy myć zęby. Zwykle działa to tak, że timer co 30 sekund uruchamia drgania szczoteczki – jest to znak, że należy przejść do kolejnej ćwiartki jamy ustnej. Cykl mycia najczęściej kończy się po 2 lub 3 minutach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.