Musztarda to świetny dodatek do wędlin, sosów czy kanapek. Okazuje się jednak, że warto po nią sięgać także w sytuacjach dalekich od kulinarnych. Musztarda ma zastosowanie zarówno kosmetyczne, jak i lecznicze oraz świetne właściwości czyszczące. W naszym poradniku znajdziesz kilka przykładów nietypowego wykorzystania zwykłej musztardy. Koniecznie przetestuj je w Twoim domu!
Składniki zawarte w musztardzie spożywczej bardzo pomagają w łagodzeniu bólu gardła i przyspieszają wyleczenie infekcji. To również skuteczny sposób na uciążliwą chrypkę. Oczywiście nie musisz jeść musztardy łyżkami, by poczuć poprawę. Dodaj do gorącej wody odrobinę musztardy i zmieszaj ze szczyptą soli. Gdy mikstura wystygnie, wypłucz nią gardło i powtarzaj to kilka razy dziennie.
Musztarda jest doskonałym środkiem łagodzącym poparzenia i minimalizującym ryzyko pojawienia się pęcherzy. Zaraz po tym, jak się poparzysz, np. wrzątkiem czy olejem, nasmaruj ranę musztardą, najlepiej łagodną i wyjętą prosto z lodówki. Ten sposób działa również na ukąszenia owadów, w tym pszczoły czy osy.
Nie wiedziałaś, że musztarda jest bardzo skutecznym środkiem myjącym? Przekonaj się o tym już przy najbliższej okazji. Możesz użyć musztardy w walce z silnymi, lekko przypalonymi zabrudzeniami np. na garnkach. Wystarczy nałożyć grubszą warstwę produktu i odczekać kilkanaście minut. Musztarda będzie również świetnym rozwiązaniem problemu intensywnych zapachów, jakimi przeszły kuchenne naczynia – np. plastikowe butelki czy szczelne pojemniki.
Tutaj istotna uwaga: nie polecamy stosowania musztardy na włosy, które są silnie przesuszone oraz na bardzo wrażliwą skórę głowy. W każdym innym przypadku śmiało możesz przetestować działanie maseczki musztardowej. Składniki zawarte w tym produkcie odżywiają cebulki włosowe i pobudzają krążenie krwi, co ma pozytywny wpływ na mieszki włosowe. Maseczkę stosuje się przede wszystkim w przypadkach nadmiernego wypadania włosów. Jak ją zrobić?
Wystarczy zmieszać odrobinę musztardy z żółtkiem jaja kurzego i rozcieńczyć wodą lub olejem lnianym. Całość dokładnie mieszamy i wcieramy w skalp – maseczki nie trzeba rozprowadzać po całych włosach. Po 10-15 minutach spłukujemy. Zabieg można powtarzać raz w tygodniu. Twoje włosy na pewno na tym skorzystają!