Najskuteczniejsze zabiegi na wypadające włosy – nie wykonasz ich w domu

Mateusz Rąbalski
07.02.2020

Problemy z włosami i skórą głowy są obecnie coraz częściej zgłaszanymi przypadłościami. Poza tym, że mogą stanowić problem natury estetycznej, bardzo często stanowią także wyraz poważniejszych kłopotów ze zdrowiem. Samodzielne próby poradzenia sobie z osłabieniem i nadmiernym wypadaniem włosów zazwyczaj kończą się niepowodzeniem, a ponadto opierają się jedynie na działaniu objawowym, a nie przyczynowym. O tym, jakie są najskuteczniejsze metody wzmacniania osłabionych włosów porozmawiamy z ekspertem od włosów – lekarzem trychologiem dermatologiem w klinice medycyny estetycznej Neonia w Krakowie.

- Problemy z nadmierną łamliwością i matowością włosów, a także nasilonym ich wypadaniem, a nawet łysieniem nie należą dziś do rzadkości. Skąd wynika powszechne występowanie problemów z włosami?

Kondycja włosów jest czułym barometrem stanu zdrowia, sposobu odżywiania się, trybu życia oraz właściwej pielęgnacji włosów. Istnieje zatem szereg czynników, które mogą pogorszyć wygląd włosów i przyczynić się do ich nadmiernego wypadania. Wystarczy przyjrzeć się najczęściej występującym rodzajom łysienia. W przypadku łysienia androgenowego przyczyną u mężczyzn są predyspozycje genetyczne, zaś u kobiet – zaburzenia hormonalne towarzyszące menopauzie, zespołowi Cushinga, zespołowi policystycznych jajników czy odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. W przypadku łysienia plackowatego główną przyczyną są coraz częściej diagnozowane procesy autoimmunologiczne, zaś łysieniu bliznowatemu towarzyszą infekcje skóry, a także wspomniane wcześniej procesy autoimmunologiczne. Coraz częstszą przyczyną wypadania włosów są także niedobory witaminowo – mineralne czy nadużywanie zabiegów niszczących włosy, takich jak rozjaśnianie czy prostowanie.

- W obliczu tak wielu przyczyn osłabienia włosów oraz rozmaitych manifestacji problemów z włosami oczywiste jest, że diagnozowaniem i leczeniem osłabionych włosów powinien zająć się specjalista. Stosunkowo niedawno pojawiła się nowa gałąź z pogranicza medycyny i kosmetologii – trychologia. Czym zajmuje się trycholog?

Trycholog https://neonia.com.pl/trycholog/ to specjalista koncentrujący się na problemach z włosami oraz skórą głowy. Specjalista ten dysponuje zarówno bardzo ukierunkowaną wiedzą, jak i aparatura umożliwiającą badanie włosów i skóry głowy. Ponadto trycholog może zaproponować zabiegi na porost włosów, które stanowią doskonałe uzupełnienie terapii łysienia, a także pozwalają na profilaktyczne wzmocnienie i upiększenie włosów. Dzięki temu osoba dotknięta jakimikolwiek problemami z wyglądem czy zdrowiem włosów nie musi działać na własna rękę, stosując „na oślep” kolejne terapie wzmacniające włosy. Trudno jest bowiem samodzielnie doprecyzować, jaka jest przyczyna włosów, a następnie przeciwdziałać jej stosując domowe sposoby wzmacniania włosów. Konieczna jest profesjonalna, kompleksowa terapia realizowana w gabinecie trychologicznym oraz medycyny estetycznej.

- Przejdźmy zatem do szczegółów. Jak wygląda pierwsza wizyta w gabinecie trychologicznym?

Konsultacja z trychologiem obejmuje zarówno szczegółowy wywiad dotyczący stanu zdrowia, jak i stylu życia oraz tego, jak wygląda codzienna pielęgnacja włosów. Następnie wykonywane jest badanie włosów mikrokamerą – jest to tzw. trychoskopia. Badanie umożliwia obejrzenie w powiększeniu mieszków włosowych i łodygi włosa, a także skóry głowy. Trichoskopia pozwala różnicować rozmaite typy łysienia, w tym łysienie androgenowe czy plackowate, a także ocenę aktywności stanu zapalnego. Innym badaniem dostarczającym cennych informacji na temat przyczyn pogorszenia kondycji włosów jest trichogram. Badanie to wymaga pobrania włosów wraz z cebulkami, które są następnie oglądane pod mikroskopem. Trichogram pomaga rozpoznać łysienie bliznowaciejące czy plackowate. Badania te mogą być ponadto wykonywane w celu monitorowania postępów leczenia.

- Czy trichogram i trychoskopia zawsze dostarczają na tyle wyczerpujących informacji, aby można było postawić trafną diagnozę?

Obydwa te badania stanowią najdokładniejsze procedury pozwalające ocenić stan włosów i skóry głowy. Niekiedy oczywiście konieczne jest wykonanie badań dodatkowych, takich jak badania mikrobiologiczne pozwalające zidentyfikować czynnik infekcyjny czy badania hormonalne. Jednak do rozpoznania rodzaju łysienia powinno wystarczyć wykonanie tych dwóch badań włosów i skóry głowy.

- I co dalej? Czy znając przyczynę łysienia, trycholog może zaproponować odpowiednie leczenie?

Dokładne sprecyzowanie przyczyn pogorszenia kondycji włosów do najważniejszy krok w kierunku skutecznego leczenia łysienia https://neonia.com.pl/problem-zabieg/leczenie-lysienia/. Dzięki postawieniu szczegółowej diagnozy możliwe jest odpowiednie ukierunkowanie leczenia. Konieczne może być skonsultowanie się z innym specjalistą, np. endokrynologiem, który przeanalizuje wyniki badań laboratoryjnych i zaproponuje odpowiednią farmakoterapię. Trycholog opracowuje natomiast indywidualny plan specjalistycznych zabiegów na włosy wypadające i osłabione. To doskonałe wsparcie farmakoterapii łysienia oraz sposób na wzmocnienie włosów wówczas, gdy nie jest wymagane stosowanie leków. Mowa m. in. o wypadaniu włosów poporodowym, w przebiegu stresu, spowodowanego niewłaściwą pielęgnacją czy źle zbilansowaną dietą.

- Jakie są zatem najskuteczniejsze zabiegi na porost włosów i ich wzmocnienie?

Trycholog proponuje skuteczne zabiegi pozwalające na kompleksową poprawę kondycji włosa. Efektem zabiegów jest zarówno wzmocnienie mieszków włosowych, a tym samym ograniczenie wypadania włosów, ale także pobudzenie tempa wzrostu włosów, ich pogrubienie i poprawa struktury włosa. Najskuteczniejsze zabiegi na włosy to przede wszystkim osocze bogatopłytkowe, mezoterapia igłowa skóry głowy, terapia peptydowa dr Cyj, Dermapen 4 czy karboksyterapia. Każdy z tych zabiegów powinien być wykonany w serii. Jednorazowe wykonanie zabiegu nie umożliwia długotrwałej stymulacji mieszków włosowych, natomiast wykonanie kilku zabiegów – już tak.

- Przejdźmy zatem do omówienia przebiegu każdego z tych zabiegów oraz tego, w jaki sposób oddziałują one na włosy i skórę głowy.

Wszystkie wymienione zabiegi na łysienie i osłabienie włosów polegają na przerwaniu ciągłości skóry głowy na drodze jej nakłuwania. Ma to na celu wprowadzenie preparatów odżywczych w głąb skóry, w bezpośrednie sąsiedztwo mieszków włosowych. Ponadto sam proces nakłuwania skóry stymuluje krążenie krwi oraz syntezę włókien kolagenowych, doskonale wspomagając naturalne procesy regeneracyjne. Podczas zabiegu Dermapen 4 skóra głowy nakłuwana jest z częstotliwością ponad 1000 razy na sekundę, a nakłuwanie skóry może być połączone z aplikowaniem na skórę preparatów odżywczych. Zabieg mezoterapii igłowej polega natomiast na śródskórnym wprowadzaniu preparatów zawierających witaminy, peptydy, czynniki wzrostu. Dzięki temu wszystkie cenne związki odżywcze docierają bezpośrednio w okolice mieszków włosowych, aktywując je i prowadząc do przywrócenia prawidłowego cyklu wzrostu włosa.  Natomiast zabieg karboksyterapii polega na ostrzykiwaniu skóry dwutlenkiem węgla. Gaz ten poszerza naczynka krwionośne w skórze głowy oraz inicjuje powstanie nowych naczynek; dzięki temu mieszki włosowe są lepiej dotlenione i odżywione, co przekłada się na wzmocnienie włosów. Kuracja peptydowa dr Cyj to zabieg ostrzykiwania skóry preparatem o niezwykle bogatym składzie, zawierającym kwas hialuronowy oraz 7 peptydów, które dzięki specjalnej technologii uwalniane są stopniowo, zapewniając długotrwałe działanie. Kolejny niezwykle skuteczny zabieg na osłabione włosy, który zauważalnie poprawia ich kondycję to ostrzykiwanie skóry osoczem bogatopłytkowym. Jest to preparat pozyskiwany z krwi pacjenta, stanowiący niezwykle bogate źródło czynników wzrostów, płytek krwi oraz komórek macierzystych. Jest to najbezpieczniejszy preparat do iniekcji, gdyż jest doskonale tolerowany przez organizm i nie wywołuje alergii. Ponadto wykorzystanie wyłącznie aktywnych biologicznie, występujących w organizmie związków zapewnia wysoką skuteczność takiej terapii.

- Czy każdy może poddać się wspomnianym zabiegom na wypadające włosy?

W przypadku zabiegów polegających na wykonywaniu iniekcji skóry, zabieg nie może być wykonany wówczas, gdy występują iniekcje skóry o podłożu bakteryjnym, grzybiczym lub wirusowym, a także stany zapalne skóry. Ponadto przeciwwskazaniem do wykonania zabiegów wzmacniających mieszki włosowe są schorzenia autoimmunologiczne, niewyrównana cukrzyca oraz nowotwory, a także ciąża.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie