Nawyki, które szkodzą Twojej skórze

Mateusz Rąbalski
18.05.2022

Jak większość kobiet starasz się dbać o swoją skórę. Używasz dobrej jakości kosmetyków, regularnie odwiedzasz salony kosmetyczne, a mimo to co jakiś czas narzekasz na nieestetyczny wygląd skóry, podrażnienia, przebarwienia. Czy wiesz, że może to być efekt szkodliwych nawyków, którym ulegasz każdego dnia? Wymieniamy je w naszym poradniku.

Gorące kąpiele

Tak, gorąca woda jest szkodliwa dla ludzkiej skóry, między innymi powodując pękanie naczynek. Dlatego nie powinnaś zbyt często pozwalać sobie na długie gorące kąpiele – choć niewątpliwie są przyjemne. Dużo korzystniej dla skóry jest brać szybki prysznic lub kąpać się w letniej wodzie. Powinna mieć ona temperaturę około 37 stopni Celsjusza.

Przesadzanie z peelingiem

Nie jest żadną tajemnicą, że peeling – czy to chemiczny, czy mechaniczny – świetnie działa na skórę, ponieważ pozwala usunąć warstwę martwego naskórka i odetkać pory. Nie można z tym jednak przesadzać. Zbyt częste wykonywanie peelingu osłabia warstwę lipidową skóry, przez co jest ona bardziej wrażliwa oraz szybciej się przesusza. Peeling wykonuj więc nie częściej niż 1 raz w tygodniu lub nawet rzadziej.

Niewysypianie się

Zdarza Ci się zarwać noc? Masz tak napięty harmonogram dnia, że możesz sobie pozwolić na maksymalnie 5 godzin snu? Miej więc świadomość, że taki tryb życia bardzo szkodzi Twojej skórze. Osłabiony organizm musi w pierwszej kolejności zadbać o zachowanie podstawowych czynności życiowych, dlatego nie dostarcza odpowiedniej ilości składników odżywczych skórze i włosom. Staraj się więc spać minimum 7 godzin na dobę.

Jedzenie słodyczy

Słodycze nie tylko tuczą, ale też mają fatalny wpływ na skórę, która osłabia się pod wpływem nadmiaru cukru w organizmie. Jeśli więc nie możesz wytrzymać bez jakiejś przekąski, to sięgnij po warzywa lub w ostateczności owoce (też zawierają dużo cukru, nie powinno się ich jeść późnym wieczorem).

Nieużywanie rękawiczek gumowych

Masz nawyk zmywania naczyń od razu po posiłku, ale nigdy nie używasz do tego gumowych rękawiczek? Nie korzystasz z nich nawet podczas sprzątania, w tym mycia toalety? Pamiętaj więc, że kontakt z silnymi detergentami bardzo szkodzi skórze dłoni oraz paznokciom. Warto zatem używać rękawiczek – to nic Cię nie kosztuje, a na pewno przysłuży się ochronie delikatnej skóry.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.