Niemowlak: Małe potrzeby wielkiego kalibru

Mariusz Siwko
29.06.2015

Skóra niemowlęcia to bardzo wrażliwy organ. Głównie dlatego, że jest ona bardzo cienka, a jej funkcje ochronne słabo wykształcone. Dlatego też należy uważnie się z nią obchodzić, szczególnie w czasie podstawowego zabiegu, jakim jest kąpiel noworodka. Co należy wiedzieć o tej czynności, by nie popełnić błędu i nie zrazić do niej malca.

Delikatność przede wszystkim

Co jest najważniejsze dla noworodka? Nie tylko pełny brzuszek czy świeża pieluszka. Bardzo ważny jest dla niego dotyk jego mamy. I to nie tylko w czasie tulenia, ale również w trakcie wszystkich innych czynności związanych z jego pielęgnacją. Dotyczy to również kąpania noworodka. Najważniejsze, by dotyk był delikatny i przyjemny. Unikamy nerwowych gestów i pośpiechu. Najlepiej jeśli w czasie kąpieli będziemy wykonywać koliste, bardzo spokojne ruchy.

Czym myć niemowlę?

Skóra niemowlaka jest dużo bardziej wrażliwa niż skóra starszego dziecka. Dlatego, wszystko co ma z nią bezpośredni kontakt, powinno być jak najbardziej delikatne. Dotyczy to również kosmetyków do kąpieli. Powinny one być dobrane odpowiednio do wieku malucha. Nie mogą posiadać substancji zapachowych czy barwiących. Dużą wagę należy przyłożyć do wyboru szamponu dla niemowlęcia. Najlepiej jeśli będzie łączył w sobie co najmniej trzy funkcje: oczyszczania, nawilżania i natłuszczania. Dobrym rozwiązaniem będzie też preparat typu 2 w 1 czyli płyn do kąpieli wraz z szamponem. Kosmetyki nakładamy w niewielkiej ilości, gdyż trudno będzie usunąć ich nadmiar. Obecnie jedną z bardziej godnych zaufania marek, produkujących kosmetyki do pielęgnacji niemowląt jest Nivea. Szczegółowy opis tego typu kosmetyków znajduje się tu: http://www.nivea.pl/Produkty/Dla-dzieci-i-niemowlat/Potrzeba/Kapiel. Oferta obejmuje również specjalne chusteczki do pielęgnacji skóry podrażnionej, nasączone bezpiecznymi kojącymi substancjami.

Jak często i w jaki sposób kąpać malucha?

Tak małe dziecko nie brudzi się zbyt mocno. Dlatego nie musimy go kąpać codziennie. Wyjątkiem jest lato, kiedy pot i brud mogą zaszkodzić dziecku. Codziennie natomiast powinniśmy myć główkę dziecka, gdyż poci się ona bardzo mocno, przez co łatwo o podrażnienia, a nawet stany zapalne. Przez pierwsze dwa tygodnie życia dziecka, zalecana jest kąpiel w przegotowanej wodzie, gdyż obecny w niej chlor, może podrażnić jego skórę. Najlepiej przygotować ją na godzinę przed planowaną kąpielą. Nie bez znaczenia jest też jej ilość. Jej poziom powinien sięgać 10 cm powyżej dna, co znacznie minimalizuje ryzyko zachłyśnięcia się. Należy też pamiętać, by w wanience znalazła się specjalna mata antypoślizgowa - poleca się ją szczególnie mniej wprawnym rodzicom.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie