Nietypowe powody, dla których Twoje włosy mogą się nadmiernie przetłuszczać

Problem tłustych włosów jest bardzo wstydliwy, ponieważ przetłuszczone pasma wyglądają nieświeżo i kojarzą się z osobami mającymi wyraźne braki w higienie. Jeśli od dłuższego czasu zmagasz się z tą przypadłością, a kolejne kosmetyki nie zdają egzaminu, to prawdopodobnie popełniasz jeden z błędów, które wymieniamy w naszym poradniku. Poznaj nietypowe powody mogące mieć wpływ na nadmierne przetłuszczanie się włosów.

Zbyt rzadka zmiana pościeli

Podczas snu ludzkie ciało się poci. Bez przerwy pocieramy też głową o poduszkę, co powoduje opadanie na poszewkę fragmentów naskórka. Efekt? Pościel szybko się brudzi. Jeśli zmieniasz ją zbyt rzadko, to może być powodem, dla którego Twoje włosy są wiecznie przetłuszczone, szczególnie rano. Staraj się znacznie częściej zmieniać pościel, zwłaszcza latem. Rób to przynajmniej raz w tygodniu, a powinnaś zauważyć różnicę.

Noszenie grubych czapek

Oczywiście zimą trudno jest zrezygnować z nakrycia głowy. Powinnaś jednak zwracać uwagę na to, jakie czapki wybierasz. Najlepsze są te wykonane z wełny lub bawełny, ponieważ zapewniają dopływ powietrza do skóry głowy. Noszenie czapki ze sztucznego materiału jest natomiast jednym z powodów nadmiernego przetłuszczania się pasm. Pamiętaj również, aby zdejmować czapkę zaraz po wejściu do ciepłego pomieszczenia. Latem natomiast wybieraj przewiewne kapelusze zamiast zabudowanych czapek z daszkiem.

Ciągłe „grzebanie” we włosach

Twoje dłonie są siedliskiem bakterii i zanieczyszczeń. Nie ważne, jak często je myjesz: powinnaś oduczyć się nawyku ciągłego poprawiania fryzury i dotykania włosów. W ten sposób po prostu przenosisz brud i pasożyty na głowę, co jest jednym z powodów nadmiernego przetłuszczania się pasm. Jeśli masz długie włosy, to koniecznie zaprzyjaźnij się z upięciami i opaskami, najlepiej bawełnianymi.

Agresywne suszenie włosów

Mycie głowy najlepiej jest planować w takich porach, aby mieć czas na ich naturalne wysuszenie. Twoje pasma po umyciu powinny pozostać rozpuszczone. Nie używaj suszarki, nie owijaj głowy ręcznikiem. W ten sposób stymulujesz gruczoły łojowe do intensywnej produkcji sebum, co oczywiście powoduje przetłuszczanie się kosmyków.

Używanie nieodpowiedniego szamponu

Większość osób zmagających się z problemem tłustych włosów wybiera szampony o działaniu przesuszającym, czyli zawierające silne detergenty. To poważny błąd. Efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Wszystko przez to, że gruczoły łojowe uruchomią mechanizm obronny przed nadmiernym przesuszeniem skóry głowy i zaczną produkować jeszcze więcej sebum.

Unikaj tych błędów, a z pewnością wkrótce zauważysz poprawę. Staraj się również używać jak najmniej agresywnych kosmetyków, czyli lakierów, pianek i żelu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.