O czym powinnaś porozmawiać z przyszłą teściową?

Antoni Kwapisz
16.09.2021

Wbrew obiegowej opinii stosunki synowej z teściową mogą być nie tylko poprawne, ale wręcz bardzo dobre. Wszystko zależy tutaj od tego, czy obie jesteście osobami otwartymi, życzliwymi i nie będziecie rozpoczynać (nawet nieświadomie) wojny o względy męża/syna. Bardzo dobrym sposobem na uniknięcie ewentualnych niesnasek jest odbycie z przyszłą teściową poważnej i szczerej rozmowy jeszcze przed ślubem. Czego powinna dotyczyć?

Częstotliwość wizyt

Warto ustalić tę kwestię na samym początku, aby nie dochodziło później do niepotrzebnych konfliktów. Teściowa z pewnością oczekuje, że będziecie ją regularnie odwiedzać, docelowo z wnuczętami. Nie powinnaś jednak zgadzać się na to, aby dzielić czas rodzinny po równo. Zapowiedz teściowej, że bardzo chętnie będziecie do niej zaglądać, ale np. raz w tygodniu czy raz na dwa tygodnie. Nie dopuść też do tego, aby teściowa była zbyt częstym gościem w Waszym domu.

Sposób spędzania świąt

Otwarcie poinformuj przyszłą teściową, że Ty też masz rodziców, dlatego czas w święta będziecie starali się dzielić między wszystkich. Nie może być przecież tak, że przyjeżdżacie tylko do teściów, a Twoi rodzice są odsunięci na drugi plan. Jeśli teściowa jest osobą rozsądnie myślącą, to sama doskonale zrozumie ten argument i nawet mu przyklaśnie.

Wychowanie dzieci

Tutaj obowiązuje jedna zasada: nie ulegacie żadnej presji. Będziecie mieć dzieci wtedy, gdy oboje nabierzecie na to ochoty. Od razu tłamś więc wszelkie próby nacisku czy przejawy niezdrowej wścibskości ze strony teściowej. Zapowiedz jej również, że oczywiście bardzo chętnie będziecie odwiedzać ją z dziećmi i zapraszać do siebie, ale jednak kwestię wychowania zostawiacie wyłącznie dla siebie i nie chcecie, aby ktokolwiek się w to wtrącał.

Problemy, o których wie tylko teściowa

Taką szczerą rozmowę z przyszłą teściową warto wykorzystać również do tego, aby wyciągnąć od niej różne istotne informacje na temat jej syna, a Twojego narzeczonego. Dyskretnie zapytaj, czy nie miał w przeszłości jakiejś wielkiej miłości, do której może nadal wzdychać. Być może uda Ci się też ustalić, jakie są największe przywary narzeczonego, o których Ci nie powiedział lub jeszcze się z nimi nie zdradził.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.