Pięć mitów na temat blizn, w które wciąż wierzymy

Blizny to bardzo drażliwy temat. Każda z nich, zwłaszcza te, które znajdują się w widocznych miejscach, sprawiają, że zaczynamy odczuwać dyskomfort i nie czujemy się dobrze w swoim ciele. Co więcej, blizny sprawiają, że wstydzimy się pokazywać komuś nago lub wyjść na plażę. Dlatego warto obalić kilka mitów z nimi związanych, abyśmy umieli sobie z nimi doskonale radzić!

MIT: Wygląd blizny można przewidzieć

Niestety nie! Wielu pacjentów chce zawczasu zaplanować jak będzie wyglądała blizna i prosi lekarzy o odpowiedni rodzaj cięcia. Nic bardziej mylnego. Blizny nie są możliwe do przewidzenia, gdyż to nie od cięcia zależy to jak skóra będzie w stanie się odbudować. Wszystko zależy zatem od nas.

MIT: Nawilżanie rany nie ma znaczenia

Jednym z czynników, które mogą zmniejszyć blizny jest środowisko rany, które powinno być wilgotne. Dzięki nawilżeniu rana szybciej pokrywa się nabłonkiem, goi się szybciej, a co za tym idzie także skóra może się szybciej regenerować.

MIT: Dotykanie blizny jest zabronione

To nieprawda, że dotykanie blizny wpływa na jej wielkość i zaburza w jakikolwiek sposób odbudowę naskórka. Oczywiście, należy dbać o nieskazitelność rany oraz o jej nierozrywanie, jednak delikatny masaż, zwłaszcza po jakimś czasie przynosi wyjątkowe efekty.

MIT: Zajmowanie się blizną można zacząć po zagojeniu się rany

Nic bardziej mylnego. Należy niezwłocznie zająć się regeneracją, nawilżaniem rany i dbaniem o nią. Co więcej, leczenie głębokich warstw skórnych trwa nawet kilka miesięcy, dlatego nie wolno czekać zbyt długo.

MIT: Preparaty nie poprawią wyglądu blizny

To nieprawda, podobnie jak to, że odpowiedni dotyk nie może wpłynąć na jej kształt. Wszystko ma tu wpływ, m.in. także preparaty, o których przeczytasz więcej na wszystkoobliznach.pl, ale także delikatne masaże czy nasz wiek.

Blizny nie schodzą same z siebie, ale odpowiednio dbając o siebie, ranę i stosując właściwe preparaty możemy je zmniejszać i dbać o swój wygląd.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.