Spłyć zmarszczki bez drogich kosmetyków. Najlepsze sposoby

Antoni Kwapisz
01.09.2022

Zmarszczki mimiczne są czymś zupełnie naturalnym. Nie da się ich całkowicie uniknąć, natomiast istnieje szereg sposobów pozwalających zauważalnie je spłycić. Najlepsze efekty dają oczywiście profesjonalne zabiegi, nieźle działają również popularne, ale drogie kosmetyki do cery. Jeśli szukasz czegoś tańszego (lub całkowicie darmowego), a przy tym rzeczywiście działającego, to dobrze, że trafiłaś na nasz poradnik. Znajdziesz w nim kilka prostych sposobów na spłycenie zmarszczek bez sięgania po kosmetyki.

Masaż skóry twarzy

Taki masaż możesz wykonywać samodzielnie, najlepiej codziennie wieczorem. Używaj do tego opuszków palców, choć dobrym pomysłem będzie również zainwestowanie w specjalny masażer do cery. Wystarczy 10-15 minut dziennie, aby Twoja cera odzyskała sprężystość.

Gimnastyka twarzy

Niedoceniana gimnastyka twarzy (pamiętasz ją z dzieciństwa?) może przynieść świetne efekty! Nie oczekuj po niej cudów, natomiast jeśli Twoje zmarszczki są jeszcze dość płytkie, to przy pomocy prostej gimnastyki możesz spowolnić ten proces starzeniowy. Gimnastykowanie twarzy stymuluje produkcję kolagenu, a więc podstawowego budulca skóry.

Nawilżanie

I to zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Chcąc spłycić zmarszczki dbaj o intensywne i regularne nawilżanie cery. W tym celu codziennie wypijaj minimum 2 litry czystej wody, a do tego stosuj kremy nawilżające – niekoniecznie te z najwyższej półki cenowej.

Eliminacja czynników potęgujących zmarszczki

Do grona tych czynników zaliczymy przede wszystkim dym papierosowy, kurz, suche powietrze oraz smog. W miarę możliwości staraj się tego wszystkiego unikać, na przykład rzucając palenie, stosując maskę antysmogową i oczyszczacz powietrza, nawilżając pomieszczenia, w których przebywasz przez dłuższy czas oraz dbając o czystość wokół siebie.

Kremy z filtrem słonecznym

Zmarszczki, zwłaszcza pojawiające się w młodym wieku, bardzo często są skutkiem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Dlatego pamiętaj, aby stosować dobre kremy z filtrem, nie tylko przed opalaniem, ale również planując dłuższy spacer po mieście, grilla ze znajomymi czy uprawianie sportu na świeżym powietrzu. Dotyczy to również słonecznych dni w okresie zimowym!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie