Ty też przechowujesz perfumy w ten sposób? Niepotrzebnie skracasz ich trwałość!

Rokrocznie perfumy znajdują się na szczycie najbardziej pożądanych prezentów gwiazdkowych. Lubią je zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Przedstawicieli obu płci łączy jedno: nieumiejętne przechowywanie perfum. Przez proste błędy sami przyczyniamy się do tego, że ulubiony zapach zbyt szybko musi wylądować w koszu. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, co do tej pory robiłaś źle.

Uwaga na wysoką temperaturę

Najlepsza dla perfum jest temperatura pokojowa, która nie musi wcale wynosić np. 22°C. Ważne, aby była stała. Producenci podają, że optymalna temperatura przechowywania perfum wynosi około 15-16°C. Jeśli więc masz w domu spiżarnię, w której jest nieco chłodniej, to rozważ trzymanie w niej swoich ulubionych zapachów, szczególnie tych rzadziej używanych. Spokojnie jednak może to być nieco ponad 20°C.

Perfumom najbardziej szkodą gwałtowne zmiany temperatur. Dlatego nie należy ich przechowywać w pobliżu często otwieranego okna czy w kuchni, w której podczas gotowania robi się gorąco, by po kilkunastu minutach było wyraźnie chłodniej.

Wysoka wilgotność szkodzi perfumom

Nie każdy o tym wie, ale łazienka wcale nie jest optymalnym miejscem do przechowywania flakoników. Panuje w niej podwyższona wilgotność, szczególnie tuż po kąpieli, co ma niekorzystny wpływ na jakość perfum. Warto pamiętać, że w warunkach dużej wilgotności perfumy mogą wyraźnie zmieniać zapach i to zawsze na gorszy.

Rada

Jeśli przyzwyczaiłaś się już do trzymania perfum w łazience, to zamykaj je w szczelnym woreczku strunowym lub kosmetyczce.

Z dala od światła

Światło słoneczne jest chyba największym wrogiem perfum, dlatego nigdy nie powinny mieć z nim kontaktu. Nie należy więc trzymać flakoników np. na blacie umywalki czy pralce, zwłaszcza jeśli w łazience znajduje się okno. Perfumy trzymaj w zamknięciu, może to być po prostu szafka, ale bez szklanych drzwiczek. Bardziej odporne na działanie światła są też perfumy w ciemnych flakonikach.

Staraj się również wybierać perfumy w buteleczkach z atomizerem – o wiele dłużej zachowują oryginalny zapach. Jeśli natomiast preferujesz te otwierane, to pamiętaj, aby przed użyciem nie potrząsać buteleczkę, bo to prowadzi do napowietrzania płynu i zmniejsza trwałość perfum.

Standardowo producenci gwarantują zachowanie jakości perfum przez 12, maksymalnie 36 miesięcy od momentu otwarcia flakonika. Stosując się do tych prostych rad możesz wydłużyć trwałość swojego ulubionego zapachu nawet o kilka kolejnych lat. To bardzo ważne w przypadku perfum w dużych flakonikach oraz szczególnie wartościowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.