Kosmetyki wegańskie cieszą się coraz większą popularnością nie tylko wśród osób stosujących dietę wegańską, ale również wśród „zwyczajnych“ osób, które starają się być świadomymi konsumentami. Poniżej krótki przewodnik po zjawisku!
1. Definicja kosmetyków wegańskich
2. Na czym polega zdrowotne działanie kosmetyków wegańskich?
3. Skuteczność kosmetyków wegańskich
Kosmetyki wegańskie to produkty, których skład nie ma w sobie żadnych substancji pochodzących od zwierząt (w myśl tej zasady, również wosk pszczeli i miód nie są wegańskie). Nawet jeśli produkty nie mają w składzie produktów pochodzenia zwierzęcego, to nie mogą być określane jako wegańskie, jeśli były testowane na zwierzętach.
To wszystko nie oznacza oczywiście, że produkt, który spełnia te kryteria, będzie zdrowy. Istnieje szereg przykładów na to, że wegańskie kosmetyki są wprawdzie wolne od zwierzęcej zawartości, ale nadal miewają substancje toksyczne. Są to zwykle wytworzone syntetycznie parabeny lub po prostu alkohol, który świetnie konserwuje kosmetyk, ale nie wpływa wcale dobrze na skórę człowieka, podrażniając i wysuszając ją. Jeśli więc chcemy mieć w pełni naturalne kosmetyki, niezawierające wrogich naszemu zdrowiu substancji, powinniśmy nauczyć się czytać etykiety.
W kosmetykach wegańskich nie znajdziemy takich substancji jak kolagen (składnik pomagający w walce ze zmarszczkami), elastyna (białko zwiększające zdrowe napięcie skóry), keratyna (pomaga paznokciom odbudować się), ambra i piżmo (wzmacniacze zapachów do perfum). Z tego powodu często uważa się, że kosmetyki wegańskie są mniej trwałe i przynoszą gorsze efekty niż powszechnie dostępne kosmetyki, kupowane w drogeriach. Prawda nie jest jednak tak oczywista. Przede wszystkim, kosmetyki wegańskie mają w sobie te substancje, które zawarte są również w kosmetykach drogeryjnych. Wyciąg z róży, aloesu, czy z ziół to stały składnik kosmetyków tradycyjnych. Różnica polega jednak na tym,że w kosmetykach wegańskich nie ma specyfików, które wprawdzie przynoszą niekiedy spektakularny krótkotrwały efekt, ale jednak w dłuższej perspektywie czasowej okazuje się, że jedynie wysuszają naszą skórę lub włosy. Tak jest przede wszystkim z silikonami, które doskonale nabłyszczają i przyczyniają się do tego, że włosy natychmiast wyglądają zdrowo. Długotrwałe używanie kosmetyków do włosów z silikonami jednak doprowadza do pogorszenia kondycji włókien włosowych.
Artykuł partnera