3 najbardziej powszechne infekcje i jak zwalczyć je domowymi sposobami

Antoni Kwapisz
27.05.2021

Dzieci bardzo często padają ofiarą rozmaitych infekcji. Z uwagi na to, że ich układ odpornościowy nie jest w pełni dojrzały, chorują znacznie częściej niż osoby dorosłe. Problem zaostrza się wówczas, gdy dziecko zaczyna uczęszczać do żłobka bądź przedszkola. Poniżej prezentujemy najczęściej atakujące dzieci choroby, a także podpowiadamy co robić, kiedy się pojawią. Więcej wyczerpujących informacji na ten temat udzieli dobry lekarz dziecięcy.

Szkarlatyna: choroba zakaźna o bakteryjnym podłożu

Szkarlatyna – określana również jako płonica – to choroba zakaźną, którą wywołują paciorkowce z grupy A. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Zarazić szkarlatyną dziecko może się od innej osoby chorej na tą chorobę (zarówno dziecka, jak i osoby dorosłe), a także od chorujących na anginę. Choroba ma dość krótko okres wylęgania się: wynosi on od 1 do pięciu dni. Do najważniejszych objawów szkarlatyny zalicza się:

  • wysoką gorączkę;
  • wysypkę;
  • ból gardła.

Do tego dochodzi ból brzucha. W przypadku szkarlatyny wysypka ma postać drobnych grudek, które występują na twarzy (z wyjątkiem trójkąta, który łączy usta oraz nos), kończynach i klatce piersiowej. Jeśli zauważymy u dziecka takie objawy, koniecznie trzeba odwiedzić specjalistę, którym jest lekarz dziecięcy. Nie obejdzie się bez antybiotyków, które podawać trzeba dziecku przez dziesięć dni. Nie jest to jednak jedyne, co można zrobić dla dziecka chorujące na szkarlatynę. Przede wszystkim warto sięgać po środki zbijające gorączkę. Dobrze sprawdza się herbata malinowa, a także napar z lipy. Jeśli temperatura jest bardzo wysoka, warto na czoło i kark przykładać chłodne okłady.

Gorączka trzydniowa

Tak zwany rumień nagły – bo tak inaczej określa się gorączkę trzydniową – to choroba wirusowa, która atakuje dzieci do około trzeciego roku życia. Choroba ta przenosi się drogą kropelkową, co oznacza, że można się nią zarazić poprzez kontakt z innym chorym. Gorączka trzydniowa wylęga się przez około trzy dni. Jest to choroba o dużej zakaźności, co sprawia, że często choruje na nią cała grupa żłobkowa bądź przedszkolna. Charakterystycznym objawem jest pojawiająca się nagle wysoka gorączka, która na ogół przebiega bez żadnych innych objawów towarzyszących. U niektórych dzieci stwierdza się lekko zaczerwienione gardło, a także biegunkę. Po mniej więcej trzech – czterech dnia gorączka ustępuje. Wówczas na skórze twarzy oraz klatki piersiowej pojawia się wysypka o bladoróżowym kolorze, która nie swędzi. Z uwagi na to, że jest to choroba atakująca małe dzieci i przebiegająca z wysoką gorączką lekarz dziecięcy jest specjalistą, którego warto odwiedzić. Jeśli potwierdzi on, że jest to rumień nagły, nie poda żadnych antybiotyków. To, co należy robić to obniżać temperaturę, jeśli przekroczy ona wartość 38,5 stopnia. Zanim jednak podamy dziecku leki, można spróbować domowych sposobów. Chłodne okłady, kąpiele w chłodnej wodzie, herbata z lipy – wszystko to może pomóc.

Angina ropna

Kolejną chorobą często występującą u dzieci jest angina ropna. Najczęściej za jej pojawieniem się stoi paciorkowiec, który chętnie atakuje praktycznie cały rok. Na tą chorobę najbardziej narażone są dzieci od piątego do piętnastego roku życia. Typowym objawem choroby jest wysoka temperatura oraz silny ból gardła. Aby pomóc dziecku, warto stosować płukanki gardła z takich ziół, jak mięta i szałwia. Działają one ściągająco i niemalże natychmiast przynoszą ulgę.

Wymienione choroby to jedynie przykład tego, na co zachorować może nasze dziecko. Warto pamiętać, że z dzieckiem zawsze trzeba odwiedzić lekarza, ale nie oznacza to, że nie można procesu leczenia wspomagać naturalnymi metodami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie