To przypadłość znana praktycznie każdej kobiecie. Ból menstruacyjny może mieć różne nasilenie, jednak z reguły jest na tyle dokuczliwy, że w początkowej fazie okresu trudno go znieść. Co wtedy robić? Jakimi środkami się ratować? Podpowiadamy.
Ból menstruacyjny ma związek z naturalnymi procesami zachodzącymi w macicy. Podczas okresu organizm produkuje nadmierne ilości prostaglandyn, które bezpośrednio odpowiadają za dolegliwości bólowe. Zwykle ograniczają się one do brzucha i podbrzusza, ale czasami ból promieniuje nawet do kręgosłupa i nóg.
Warto wiedzieć
Dlatego ból menstruacyjny dość łatwo można pomylić z przeciążeniem odcinka krzyżowego kręgosłupa.
Wiele kobiet w czasie menstruacji odczuwa także nudności, które mogą kończyć się wymiotami. Nierzadko pojawia się również ból głowy i pachwin.
Zdecydowana większość kobiet, które boleśnie przechodzą menstruację, sięga po leki rozkurczowe. Jest to skuteczna broń w walce z bólem, ponieważ zawarty w tabletkach ibuprofen lub paracetamol działa uśmierzająco, a drotaweryna (najczęstszy składnik o działaniu rozkurczowym) pozwala rozluźnić mięśnie gładkie w jamie brzusznej.
Ważne
Ze stosowaniem leków rozkurczowych i przeciwbólowych nie wolno przesadzać. Jeśli zażyłaś już tabletkę rozkurczową z ibuprofenem, to nie sięgaj po kolejną, typowo przeciwbólową. Ściśle stosuj się do informacji na temat dawkowania zawartych w ulotce.
Wiele kobiet jest szczególnie wrażliwych na ból menstruacyjny i w ich przypadku standardowe leki rozkurczowe okazują się nieskuteczne. Może pojawić się gorączka, zimne poty, ogólna apatia – generalnie objawy przeziębieniowe.
W takiej sytuacji trzeba zgłosić się do ginekologa, który przepisze silniejsze środki lub poszuka źródła problemu w organizmie – bywa, że silny ból podczas menstruacji ma związek z jakimś urazem w obrębie macicy.
Pamiętaj
Dobrze znasz swój organizm i jeśli zauważysz, że kolejne miesiączki są coraz bardziej bolesne, koniecznie skonsultuj to z lekarzem.
W walce z bólem podczas okresu możesz także ratować się domowymi sposobami. Pij herbaty ziołowe, wykonuj chłodne okłady na brzuch i okolice, nie bierz długiej, gorącej kąpieli, bo to może wzmagać nieprzyjemne objawy. Unikaj także wysiłku fizycznego.