Ćwiczysz na siłowni? To musisz wiedzieć, zanim sięgniesz po suplementy

Suplementy diety, dziś powszechnie dostępne w aptekach i wybierane przez połowę naszego społeczeństwa, jeszcze kilkanaście lat temu były zarezerwowane praktycznie tylko dla sportowców. Ich wielka kariera zaczęła się na siłowniach. Po suplementy sięgały osoby chcące wspomóc się w walce o piękną, wyrzeźbioną sylwetkę. Prawdą jest, że dobrze dobrany suplement potrafi zdziałać cuda. Jednak kluczowe jest tutaj słowo „prawidłowo”. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę na siłowni, to podejdź do tematu suplementacji odpowiedzialnie.

Zastanów się: po co?

Czy aby na pewno potrzebujesz suplementacji? Może wystarczą Ci efekty czystego treningu, bez dodatkowego wspomagania się? Wszystko zależy tutaj od Twojej sylwetki, naturalnych predyspozycji, a także od częstotliwości treningu. Zacznij od stworzenia zdrowego jadłospisu, trzymaj się go sumiennie, a ewentualnie dopiero po kilku miesiącach wróć do pomysłu sięgnięcia po suplementy.

Nie na własną rękę

Najgorszą opcją, na jaką możesz się zdecydować, jest wybranie suplementów dla siebie wyłącznie na podstawie informacji znalezionych w sieci. Wielu początkujących kulturystów popełnia ten błąd: idą do apteki czy sklepu sportowego, kupują specyfiki za ciężkie pieniądze, a później nie wiedzą nawet, jak prawidłowo je stosować.

Porozmawiaj o tym z trenerem personalnym. Wybór suplementów skonsultuj też z lekarzem, zwłaszcza jeśli przyjmujesz na stałe jakieś leki. Suplementy nie są „cukiereczkami” i mogą mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na Twoje zdrowie.

Często zmieniaj suplementy

Nie jest tak, że raz wybrany suplement będzie skuteczny przez wiele lat treningu. Twoje cele i możliwości będą się stale zmieniać, dlatego musisz dopasowywać do nich także suplementację. Gdy osiągniesz już pożądaną masę mięśniową, nie będą Ci już potrzebne suplementy białkowe. Obserwuj swoje ciało i regularnie konsultuj rodzaj suplementacji z trenerem.

Trzymaj się ściśle zaleceń producenta!

Niech Ci nie przyjdzie do głowy próba „oszukania” organizmu. Chodzi tutaj o przyjmowanie znacznie większych dawek suplementu, niż zaleca to producent. Jest to bardzo głupi pomysł, które może narobić więcej szkód niż pożytku. Zawsze trzymaj się ustalonego dawkowania i nie licz na to, że jeśli zaczniesz jeść np. więcej ZMA, to szybko osiągniesz lepsze efekty treningu.

Sięganie po suplementy diety przez osoby ćwiczące na siłowni nie jest niczym złym. Pod warunkiem, że mówimy o produktach sprawdzonych, bezpiecznych, niesterydowych i przyjmowanych według rozsądnie ułożonego planu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.