Dalekowzroczność – częsta wada wzroku

Piotr Kowalczyk
28.07.2021

Dalekowzroczność obok krótkowzroczności jest jedną z powszechniej występujących wad wzroku na całym świecie. Problem ten dotyczy zarówno dzieci, osób w średnim, jak i starszym wieku. Początki dalekowzroczności często widoczne są już we wczesnym etapie życia, a następnie wada ta rozwija się z każdym rokiem. Właściwa korekcja wady wzroku pozwala na zupełnie normalne funkcjonowanie, a dzisiejsze metody diagnostyki i leczenia dalekowzroczności znacząco odbiegają od tych, które znane były jeszcze kilka dekad temu.

Diagnostyka – konieczna wizyta u specjalisty

Dalekowzroczność spowodowana jest zbyt niskimi możliwościami refrakcji naszego oka. Efektem tego przedmioty, które znajdują się w oddali wydają się być ostre, ale te, które są blisko nas – rozmazują się. W skrajnych przypadkach również te, które są oddalone nie będą dla nas wyraźne. Diagnostyka nie jest skomplikowana i przede wszystkim wymaga wizyty u lekarza specjalisty. Praktycznie w czasie jednej wizyty i kilku podstawowych badań dowiemy się, czy naszym problemem jest właśnie dalekowzroczność.

Szkła korekcyjne i soczewki kontaktowe

Szkła oraz soczewki kontaktowe pozostają dziś najpowszechniej stosowanym rozwiązaniem w korygowaniu wad wzroku, w tym również dalekowzroczności. Wykorzystanie ich jest bardzo proste i nie niesie za sobą praktycznie żadnego ryzyka. W przypadku soczewek kontaktowych będziemy musieli w salonie optycznym nauczyć się je zakładać i zdejmować w sposób poprawny, ale nie jest to czynność skomplikowana i po kilku próbach będziemy to wykonywali automatycznie. Dzisiejsze soczewki są również wykonywane często na indywidualne zamówienie, dzięki czemu korekcja wady jest jeszcze dokładniejsza.

Laserowe operacje wzroku

Wiele osób coraz chętniej kieruje się również na laserowe zabiegi korekcji wzroku. Obejmują one również korekcję dalekowzroczności. Ich bezpieczeństwo jest bardzo wysokie, a więc stanowią ciekawą alternatywę dla noszenia szkieł i soczewek korekcyjnych.

Epidemia dalekowzroczności – dlaczego tak wiele osób ma problem ze wzrokiem?

Dalekowzroczność jest drugą po krótkowzroczności, najczęściej dotykającą nas wadą wzroku. W jej przypadku również mówimy o naprawdę olbrzymich liczbach, które stale rosną. Często jest to spowodowane wydłużającym się życiem ludzi, ale nie da się ukryć, że ma na to wpływ również często styl życia, niewłaściwe dbanie o narząd wzroku, przede wszystkim jego przeciążanie i nie zabezpieczanie przed światłem słonecznym. Należy jednak również pamiętać, że dalekowzroczność jest mocno uwarunkowana genetycznie.

Autor: coopervision.pl

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie