Endodoncja pod mikroskopem czy tradycyjna?

Mariusz Siwko
25.03.2021

Endodoncja jest jedną z dyscyplin stomatologicznych, w której lekarze zajmują się leczeniem kanałowym zębów. Niektóre przypadki wymagają niestety większej interwencji niż klasyczne borowanie. Gdy ząb jest bardzo zniszczony, konieczna może być konsultacja endodonty.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie endodontyczne niezbędne jest, gdy inne możliwości uratowania chorego zęba zawiodły. Musi być wykonane wtedy, kiedy doszło do uszkodzenia miazgi zęba. Miazga jest silnie unerwioną i unaczynioną tkanką, znajdującą się wewnątrz komory zęba. Jeśli doszło do jej trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia, np. na skutek stanu zapalnego, konieczne może być jej całkowite usunięcie. Jest to czasem jedyny sposób, aby ocalić chory ząb.

Podczas leczenia kanałowego lekarz stomatolog dokładnie oczyszcza zęba, usuwając miazgę zarówno z komory zęba, jak też z korzeni. Bardzo ważne jest jej dokładne wyeliminowanie, aby nie doszło do nawrotu dolegliwości bólowych. Wnętrze zęba jest podczas zabiegu dokładnie i wielokrotnie dezynfekowane, a gdy kanały zostaną przygotowane lekarz wypełnia je specjalnymi materiałami. W ten sposób wnętrze zęba jest doskonale uszczelniane. Jest to konieczne, aby wewnątrz zęba nie rozwijały się bakterie i nie dochodziło do dalszego uszkodzenia zęba.

Endodoncja pod mikroskopem

Rozwój technologii sprawił, że stomatologia zmieniła swoje oblicze. Żmudne leczenie kanałowe, jest obecnie znacznie dokładniejsze. Wszystko dzięki mikroskopom, które znalazły ogromne zastosowanie w tej gałęzi stomatologii.

W wielu gabinetach zabiegi endodontyczne wykonywane są już tylko pod mikroskopem, ponieważ pozwala to oczyścić wnętrze zęba znacznie dokładniej. Stomatologia w Zili Clinic dzięki nowoczesnemu sprzętowi i doskonale wyszkolonej i doświadczonej kadrze wykonuje zabiegi leczenia kanałowego całkowicie bezboleśnie i profesjonalnie.

Efekty terapii pod mikroskopem są dużo lepsze niż podczas tradycyjnej endodoncji. Poza wysoką precyzją podczas oczyszczania struktur zęba, mikroskop pozwala na znacznie szybsze wykonanie zabiegu. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia infekcji. Po leczeniu mikroskopowym pacjent szybciej dochodzi do siebie.

Wskazania do leczenia kanałowego

Najczęściej do kanałowego leczenia dochodzi na skutek nieodpowiedniej higieny jamy ustnej i co się z tym wiąże - nieleczonej próchnicy. Leczenie endodontyczne zalecane jest także czasem osobom, u których dochodzi do przewlekłego zapalenia miazgi lub zdiagnozowano martwicę miazgi. Wskazaniem do “kanałówki” są też widoczne zmiany okołowierzchołkowe.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie