Jak ulżyć sobie w infekcji dróg moczowych?

Jerzy Biernacki
26.06.2019

Infekcje dróg moczowych należą do najczęstszych kobiecych przypadłości chorobowych. Wiele z nas doświadczyło tego przynajmniej raz w życiu. Wystarczy drobiazg (np. przewianie), aby poczuć pieczenie, nieprzyjemny ucisk w dolnej części brzucha i musieć co chwilę biegać do toalety. Na szczęście istnieją sposoby, by niezależnie od prowadzonej terapii, ulżyć sobie w infekcji dróg moczowych. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Ciepłe kąpiele

Banalny, przyjemny, a jednocześnie bardzo skuteczny sposób. Gdy cierpisz z powodu infekcji dróg moczowych, powinnaś tak planować wieczór, by móc przynajmniej przez kilkanaście minut poleżeć w gorącej wodzie. Ciepło poprawia ukrwienie śluzówki dróg moczowych, dzięki czemu stan zapalny łagodnieje, a dolegliwości bólowe są znacznie mniej uciążliwe.

Rada

Do kąpieli dodaj zioła o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Najlepiej sprawdzają się tutaj rumianek, nagietek, szałwia, kora dębu oraz krwawnik.

Spanie z termoforem

Ten sposób doskonale znają nasze babcie i on wciąż działa! Efekt spania z termoforem jest dokładnie taki sam, jak w przypadku brania gorących kąpieli. Jeśli często łapiesz infekcje dróg moczowych, zainwestuj w zakup termoforu i przed zaśnięciem ułóż go między nogami. Rano poczujesz się znacznie lepiej.

Picie dużych ilości wody

Bardzo ważna kwestia, o której wiele pań kompletnie zapomina. Dobrze nawodniony organizm lepiej radzi sobie z usuwaniem patogenów bytujących w drogach moczowych. Powinnaś więc pić jak najwięcej wody mineralnej, najlepiej niegazowanej. Zalecana ilość do 4-5 litrów na dobę. Ogranicz natomiast picie kawy i mocnej herbaty, a przede wszystkim słodzonych napojów gazowanych.

Jedzenie żurawiny

Z pewnością wiesz, że żurawina jest niezastąpiona w leczeniu infekcji dróg moczowych. To zasługa przede wszystkim wysokiej zawartości witaminy C oraz związków, które uniemożliwiają bakteriom namnażanie się w pęcherzu. W aptece kupisz oczywiście różne środki farmakologiczne na bazie żurawiny, jednak sama możesz też włączyć ten owoc do codziennej diety – np. w formie dodatku do sałatki czy mięs. Jedz żurawinę nie tylko w trakcie przechodzenia infekcji, ale również w celu profilaktyki chorób dróg moczowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie