Korzystasz z tych rzeczy codziennie, ale pewnie nie wiesz, że są siedliskiem bakterii i zanieczyszczeń

Nawet osobom o pedantycznym usposobieniu zdarza się bagatelizować wpływ różnych drobiazgów na zdrowie i higienę. Regularnie pucujesz dom czy mieszkanie i sądzisz, że Ty i Twoja rodzina jesteście chronieni przed brudem? Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że codziennie korzystamy z przedmiotów, które są prawdziwym siedliskiem bakterii i zanieczyszczeń, a mało kto zwraca uwagę na ich czystość. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Pilot telewizyjny

Przyznaj się. Kiedy ostatni raz wypucowałaś pilot TV? Pewnie nie robiłaś tego nigdy. Tymczasem z badań naukowców wynika, że to właśnie pilot jest jednym z najbrudniejszych przedmiotów, jakie można znaleźć w przeciętnym domu. Powinnaś więc przemywać go wilgotną ścierką (zanurzoną wcześniej w wodzie z octem) minimum raz w tygodniu.

Portfel

W portfelu można znaleźć nie tylko banknoty, monety i karty kredytowe, ale także miliardy bakterii i innych mikroorganizmów, z którymi mało kto chciałby mieć kontakt. Portfel to bez wątpienia siedlisko zanieczyszczeń. Ponieważ jednak trudno go umyć czy zdezynfekować, powinnaś pamiętać o prostej zasadzie: po kontakcie z portfelem, natychmiast umyj ręce (np. żelem antybakteryjnym).

Smartfon

Nie ma wątpliwości, że to przedmiot, z którego korzystamy wyjątkowo często (podobno ponad 200 razy dziennie). Ekran i obudowa smartfona są wyjątkowo brudnymi elementami, bo niejednokrotnie zdarza się nam sięgać po telefon podczas jedzenia posiłku czy… siedzenia na toalecie. Czyść swój smartfon minimum raz dziennie i nie pozwalaj się nim bawić małym dzieciom.

Klamki

Są w każdym domu i aż dziw bierze, że mało kto je czyści. Tymczasem na klamkach czają się bakterie, które z łatwością przenoszą się na nasze dłonie. Wypracuj więc w sobie nawyk każdorazowego mycia klamek drzwiowych podczas cotygodniowych porządków. A najpierw, w ramach testu, przetrzyj dowolną klamkę białą chusteczką. Będziesz bardzo zdziwiona, co się na niej znajdzie.

Torebka

Ten kobiecy (choć coraz częściej także męski) atrybut niestety nie grzeszy czystością. Wiadomo, jak to jest. Zdarza się nam odstawić torebkę na podłodze, brudnym krześle czy ladzie sklepowej. W efekcie do jej dna przylega mnóstwo zanieczyszczeń, które później przynosisz ze sobą do domu. Staraj się regularnie sprzątać wnętrze torebki i wycierać jej powierzchnię ścierką nasączoną wodą z octem. Podobnie jak w przypadku portfela, zalecamy mycie rąk po każdorazowym sięgnięciu do torebki.

Lista takich niepozornych siedlisk brudu i bakterii jest oczywiście znacznie dłuższa. Możemy na niej umieścić także klucze czy myszkę komputerową. Pamiętaj o tym wszystkim przy okazji robienia kolejnych porządków w mieszkaniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.