Które zabiegi dentystyczne są bezpieczne w ciąży?

Marek Szydełko
02.05.2016

Ciąża to stan, kiedy kobiety szczególnie dbają o zdrowie. Bardzo ważne, by w tym czasie regulanie odwiedzać nie tylko lekarza ginekologa, ale też dentystę. Ciąża ma bowiem bardzo duży wpływ na kondycję zębów. Przez 9 miesięcy może się zdarzyć, że trzeba będzie leczyć ubytki, zatem warto wiedzieć, które zabiegi dentystyczne możesz wykonywać bez strachu o bezpieczeństwo dziecka.

Leczenie ubytków

Pierwszy i najważniejszy fakt jest taki, że w ciąży trzeba leczyć zęby. Rozwijający się stan zapalny jamy ustnej może przenosić się przez krew do macicy i stanowić bardzo poważne zagrożenie dla płodu. Do najgroźniejszych powikłań nieleczonych zębów należą zakażenie wewnątrzmaciczne i przedwczesny poród.

Przy dzisiejsze technologii ubytki można leczyć praktycznie przez całą ciążę. Ich oczyszczanie i wypełnianie jest całkowicie bezpieczne dla dziecka. Przed wizytą należy jedynie uprzedzić stomatologa o ciąży, by użył odpowiedniego znieczulenia, bez środków obkurczających naczynia krwionośne.

Ekstrakcja zębów

Tego zabiegu należy unikać w pierwszym trymestrze ciąży z uwagi na obfite krwawienie z zębodołu. Oczywiście mogą zdażyć się sytuacje nagłe, w których wyrwanie zęba jest konieczne, ale wówczas dentysta zastosuje odpowiednie znieczulenie i wszelkie środki bezpieczeństwa. Pamiętaj też, że przy usuwaniu zęba nie zawsze jest potrzebny antybiotyk, ale gdyby był niezbędny, to lekarz może zapisać preparat z bezpiecznej - dla  matki i dziecka - grupy.

Zaplanowane ekstrakcje zębów, np. ósemek, ich dłutowanie czy zakładanie implantów zdecydowanie lepiej zostawić na czas po porodzie. Są to zabiegi dość inwazyjne, wymagające dłuższego znieczulenia, które nie jest obojętne dla organizmu. Poza tym ekstrakacja może wywołać zbyt duży stres dla przyszłej mamy.

Z wizytą u ortodonty

W czasie ciąży bezpiecznie można z kolei korzystać z zabiegów ortodontycznych, chodzi tu konkretnie o wstawianie  mostków, koron i protez. Nie mają one żadnego negatywnego wpływu na dziecko i organizm matki.

Nie ma również przeciwskazań do zakładania aparatów ortodontycznych korygujących zgryz. Jeśli jesteś w ciąży, to zęby nawet łatwiej poddadzą się taki zabiegom, bo mają na nie wpływ zmiany hormonalne zachodzące w organizmie.

Wybielanie zębów

Jeżeli marzysz, by mieć zęby jak gwiazda filmowa, to z zabiegiem wybielania powinnaś poczekać do rozwiązania, a w przypadku gdy zamierzasz karmić piersią, to do jego zakończenia. Może się wydawać, że wybielanie to niezbyt duża ingerencja, jednak nie ma dokładnych badań, co do bezpieczeństwa takiego zabiegu w ciąży. Lepiej zatem nie ryzykować ewentualnych powikłań, tym bardziej, że wybielanie nie jest zabiegiem niezbędnym, lecz jedynie poprawiającym wygląd i komfort.

Alternatywą dla profesjonalnego zabiegu w gabinecie dentystycznym może być stosowanie past wybielających. Co prawda efekt nie będzie taki spektakularny, ale na pewno usuną plamy i przebarwienia na zębach.  

Pamiętaj, że jeśli spodziewasz się dziecka, powinnaś szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Szczotkuj zęby tak jak dotychczas, używaj nici dentystycznej i płynu do płukania. W sytuacji, gdy nie masz możliwości umycia zębów, użyj gumy bez cukru.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie