Leczenie kanałowe zęba? To może być droga przez mękę…

Marek Szydełko
04.10.2022

Leczenie kanałowe – dwa słowa, które u niejednej z nas wywołują zimne poty i wręcz paniczny lęk. Jest to najbardziej nieprzyjemna forma leczenia zębów. Nie chodzi tylko o ból (z którym radzą sobie współczesne leki znieczulające), ale o przewlekłość leczenia i związane z tym koszty. Jeśli Twój stomatolog zaproponował Ci leczenie kanałowe zęba, to radzimy poważnie się nad tym zastanowić. Dlaczego?

Brak gwarancji skutecznego leczenia

Podstawowy problem z leczeniem kanałowym polega na tym, że żaden stomatolog nie może zagwarantować pacjentowi sukcesu. Wprost przeciwnie: często po wielu wizytach ostatecznie okazuje się, że zęba nie da się już uratować. Wówczas pacjent, całkiem słusznie, zaczyna się zastanawiać, czy aby nie został lekko naciągnięty przez prywatny gabinet stomatologiczny.

Ryzyko, że z zęba niewiele zostanie

Nawet jeśli leczenie kanałowe ostatecznie się powiedzie, to skutki uratowania zęba mogą być opłakane. Mocno rozwiercony ząb może zacząć się kruszyć, przez co nie da się go w pełni zaplombować. Wówczas pacjent musi już podjąć decyzję, czy męczyć się z takim zębem i co jakiś czas go odbudowywać, czy może zainwestować w implant.

W skrajnym przypadku i tak skończy się rwaniem

Niestety, takie sytuacje wcale nie należą do rzadkości. Leczenie kanałowe samo w sobie jest dość skomplikowane, a nie wszystkie gabinety dysponują np. mikroskopem, który pozwalałby bardzo dokładnie oczyścić kanały. Tymczasem brak precyzji w tym zakresie może się skończyć tym, że po kilku miesiącach od teoretycznego zakończenia leczenia ząb znów zacznie się odzywać i wówczas trzeba będzie go po prostu wyrwać.

Policz, czy Ci się to opłaca

Leczenie kanałowe jest szalenie kosztowne, zwłaszcza jeśli przeprowadza się je w prywatnym gabinecie stomatologicznym. Każda wizyta to wydatek około 400-500 złotych, a standardowo trzeba będzie odwiedzić gabinet minimum cztery razy.

Skoro więc nie ma żadnej pewności, że ząb uda się uratować, to zawsze warto omówić ze stomatologiem alternatywne opcje – włącznie z usunięciem zęba i wstawieniem implantu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie