Mniej znane objawy niedoboru żelaza

Marek Szydełko
04.08.2022

Niedobory żelaza są dość powszechną przypadłością w naszym społeczeństwie. Szczególnie często diagnozuje się je u kobiet, co może mieć związek ze złą dietą oraz naturalnym cyklem miesiączkowym. Wszyscy znamy te najbardziej typowe objawy niedoboru żelaza, jak przemęczenie czy bladość. Warto natomiast wiedzieć także o tych mniej charakterystycznych sygnałach wysyłanych przez organizm, które mogą świadczyć o konieczności suplementowania żelaza czy to poprzez dietę, czy środki farmaceutyczne.

Zawroty głowy

Ten objaw ma związek z niskim poziomem hemoglobiny, co zaburza dostawy tlenu do mózgu. W efekcie osoba z niedoborami żelaza może obserwować u siebie częste zawroty głowy, a także bóle głowy, podobne do tych, jakie towarzyszą nam w wyniku przemęczenia czy znalezienia się w sytuacji stresowej. Jeśli masz takie dolegliwości regularnie i od dłuższego czasu, to warto zacząć od wykonania badań krwi.

Kołatanie serca

Nierówna praca serca także może być jednym z objawów niedoborów żelaza. Ma to również związek z niskim poziomem hemoglobiny, co zmusza najważniejszy mięsień ludzkiego organizmu do jeszcze cięższej pracy w celu rozprowadzenia nasyconej tlenem krwi. W efekcie może pojawić się kołatanie serca, co jest dość częstą przypadłością u osób ze zbyt niskim poziomem żelaza.

Permanentne osłabienie

Gdy czujesz się przemęczona, a masz za sobą weekend spędzony z rodziną, podczas którego mogłaś w 100% skupić się na relaksie, to wiedz, że organizm w ten sposób wysyła Ci jasny sygnał – coś jest nie tak. Przemęczenie można oczywiście zrzucić na ciężki okres w pracy czy zmianę pory roku, natomiast pod uwagę należy też wziąć prawdopodobieństwo zbyt niskiego poziomu żelaza. Aby się o tym przekonać wykonaj podstawowe badania krwi. Jeśli rzeczywiście masz niedobory żelaza, to niedobór tlenu w komórkach będzie się objawiać właśnie chronicznym osłabieniem.

Płytki oddech

Ten objaw bardzo rzadko jest wiązany ze zbyt niskim poziomem żelaza w organizmie, ponieważ raczej wskazuje na problemy z układem oddechowym. Tymczasem niedobór hemoglobiny powoduje, że do Twoich płuc trafia mniej tlenu, w efekcie czego instynktownie nabierasz więcej płytkich wdechów, aby zapobiec niedotlenieniu. To także dlatego masz spore problemy ze złapaniem tchu podczas wchodzenia po schodach czy uprawiania nawet niezbyt wymagającego kondycyjnie sportu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie