Nagość w saunie – co musisz o tym wiedzieć?

Jerzy Biernacki
04.11.2022

Prawdopodobnie nie trzeba Cię przekonywać, że regularne wizyty w saunie są korzystne dla zdrowia. Między innymi pozwalają oczyścić organizm z toksyn, wzmocnić odporność oraz załagodzić różne dolegliwości skórne. Z drugiej strony wiele pań ma opory przed pójściem do sauny, obawiając się krępującej nagości. Spokojnie, to naprawdę nic strasznego. Mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek.

Wiele zależy od rodzaju sauny

Pamiętaj, że nie w każdej saunie trzeba przebywać całkowicie nago. Taki obowiązek, czy raczej dobry zwyczaj, dotyczy sauny mokrej, nazywanej również łaźnią parową. Obsługa takiej sauny często pilnuje, aby goście wchodzi do środka w stroju Adama i Ewy. Chodzi o maksymalne odniesienie korzyści z terapii w saunie mokrej, ale też o higienę.

Nie obawiaj się jednak, że inni goście sauny będą się ciągle na Ciebie patrzeć. W saunie mokrej z reguły panuje półmrok, a duża ilość pary sprawia, że trudno byłoby dostrzec jakieś szczegóły.

Jeśli nie wyobrażasz sobie saunowania nago

W takiej sytuacji radzimy wybrać się do sauny suchej, czyli fińskiej. Panuje w niej wysoka temperatura, ale także niska wilgotność, dlatego okrycie ciała nie ma wielkiego wpływu na efekty terapeutyczne.

Ważne jest natomiast to, czym okrywasz swoje ciało. Odradzamy kostium kąpielowy czy bieliznę – kontakt z często sztucznymi materiałami w takich warunkach środowiskowych może nawet doprowadzić do podrażnienia skóry.

W saunie suchej możesz natomiast okryć się bawełnianym ręcznikiem (często udostępnianym przez obsługę sauny) lub jeszcze lepiej – specjalnym paero, bardzo cienki, ale zasłaniającym co trzeba. Pamiętaj przy tym, że w saunie suchej zawsze siadamy lub kładziemy się na ręczniku – dla zachowania higieny.

Podsumowując: nie bój się nagości w saunie. Z tej formy terapii zwykle korzystają osoby świadome, które szanują prywatność innych i naprawdę nie są zainteresowane podglądaniem. Spróbuj i przekonaj się sama.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie