Nie dosypiasz? Sprawdź, jakie grożą Ci konsekwencje!

Stres, nadużywanie urządzeń elektronicznych, zaburzenie rytmu dobowego – to najczęstsze przyczyny bezsenności, z którą zmaga się coraz więcej Polaków. Nawet jeśli nie masz kłopotów z zasypianiem, ale Twój sen trwa zdecydowanie zbyt krótko (poniżej 7 godzin na dobę), to musisz się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Nie wszystkie są powszechnie znane. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, co grozi Twojemu organizmowi, jeśli nie dosypiasz.

Nadwaga i otyłość

Brak snu jest jednym z głównych czynników powodujących przybieranie na wadze. Dlaczego? Ponieważ przemęczony organizm produkuje większe ilości greliny, czyli hormonu odpowiadającego za uczucie głodu. Rośnie również produkcja kortyzolu (hormonu stresu), co także potęguje apetyt. Po prostu masz ciągle ochotę na podjadanie, co w krótkim czasie odbije się na Twojej sylwetce.

Częstsze infekcje

Nie wszyscy wiedzą, że w trakcie snu następuje najbardziej intensywna produkcja przeciwciał i wzmocnienie układu odpornościowego. Jeśli nie dosypiasz, to w naturalny sposób pozbawiasz się najskuteczniejszej tarczy ochronnej przed wirusami. Nie dziw się więc, że jesteś bardzo podatna na infekcje, a katary, chrypki, gorączki przytrafiają Ci się coraz częściej. To właśnie wina niedoboru snu!

Pogorszenie wyglądu skóry

Na pewno zauważyłaś, że po słabo przespanej nocy Twoja cera prezentuje się mało efektownie. Przedłużanie tego stanu spowoduje nieodwracalne uszkodzenie skóry. Winny jest kortyzol, wspomniany już hormon odpowiadający za stres. Jednym z efektów jego aktywności jest niszczenie kolagenu, czyli podstawowego budulca skóry. Jeśli więc nie dosypiasz, to sumiennie pracujesz na przesadnie dojrzały wygląd. Nie pomogą Ci tutaj nawet najlepsze kosmetyki.

Gorsza pamięć

Przemęczony mózg nie jest w stanie przyswoić dostatecznej ilości informacji. Już po kilku słabo przespanych nocach zauważysz, że masz problem z zapamiętywaniem nawet podstawowych danych. Zaczniesz zapominać, co miałaś kupić, przełoży się to także na gorsze wyniki w pracy.

Obniżone libido

To jasne, że gdy jesteś skrajnie zmęczona, nie masz ochoty na seks. Twój partner nie musi być jednak dostatecznie wyrozumiały, a już na pewno nie wtedy, gdy stan ten trwa przez kilka tygodni. Obniżone libido na pewno wpłynie na pogorszenie Twoich relacji z partnerem.

Wniosek jest więc prosty. Musisz zadbać o to, by spać minimum 7 godzin na dobę. To wyłącznie kwestia przestawienia priorytetów oraz reorganizacji swojego planu dnia. Jeśli natomiast podejrzewasz, że cierpisz na bezsenność, zgłoś się z tym problemem do lekarza.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.