Niepokalanek, czyli „kobiece zioło”

Antoni Kwapisz
26.05.2020

Niepokalanek to jedno z tych ziół, o których wiemy stosunkowo niewiele, a które ma w sobie mnóstwo dobra – cennego zwłaszcza dla kobiet. Nieprzypadkowo określa się go mianem „kobiecego zioła”. Niepokalanek niestety nie rośnie dziko w naszym kraju – pochodzi z Afryki, ale można go też spotkać w Azji czy w południowej Europie. W polskich sklepach jest natomiast dostępny w formie sproszkowanej. Dlaczego powinnaś włączyć go do swojej diety? Sprawdź właściwości niepokalanka.

Reguluje gospodarkę hormonalną

Nazwa „kobiece zioło” nie wzięła się z niczego. Owoce niepokalanka zawierają diterpeny, czyli związki organiczne pobudzające receptory dopaminowe, które odpowiadają za wydzielanie prolaktyny. Zbyt niskie stężenie tego hormonu jest częstą przyczyną niepłodności oraz zaburzenia cyklu miesiączkowego. Dlatego jeśli masz takie problemy, sięgnij po niepokalanek.

Uwaga!

Niepokalanek w małych dawkach zwiększa wydzielanie prolaktyny, ale w dużych – hamuje.

Coś dla pań przechodzących menopauzę

Z uwagi na to, że substancje zawarte w niepokalanku wykazują działanie estrogenne, włączenie tego zioła do diety jest szczególnie zalecane kobietom w okresie menopauzy. Wiąże się z tym gwałtowny spadek poziomu estrogenów w organizmie, co skutkuje wahaniami nastroju, pogorszeniem wyglądu skóry, włosów i paznokci, a także zawrotami głowy, stanami depresyjnymi czy uderzeniami gorąca. Regularne spożywanie niepokalanka pod różnymi postaciami pomoże załagodzić te dolegliwości.

Na bolesne menstruacje

Ciężko przechodzisz miesiączkę? Spróbuj naturalnego sposobu na ból podczas okresu, czyli właśnie niepokalanka. Dodatkowo „kobiece zioło” uśmierza ból i obrzęk piersi, czyli typowe dolegliwości towarzyszące mastalgii.

Właściwości przeciwnowotworowe

Niepokalanek jest bogatym źródłem flawonoidów i garbników, czyli naturalnych substancji o potwierdzonym działaniu przeciwnowotworowym. Mają one właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu znakomicie sprawdzają się w profilaktyce raka szyjki macicy, piersi oraz jajnika. Szczególnie zalecane jest picie naparów z niepokalanka.

Na nadmiar wody w organizmie

Nadmiar wody w organizmie jest typowo kobiecą przypadłością, która objawia się między innymi opuchlizną, złym samopoczuciem i przybieraniem na wadze. Niepokalanek ma silne właściwości moczopędne, dzięki czemu ułatwia pozbycie się wody zgromadzonej w organizmie.

Na koniec dodajmy jeszcze, że niepokalanek jest naturalnym afrodyzjakiem, a więc może Ci bardzo pomóc w stanach obniżonego libido.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.