Nietrzymanie moczu – wstydliwy problem wielu kobiet

Jerzy Biernacki
28.01.2021

Nietrzymanie moczu to problem, który zaczyna dotykać coraz więcej osób. Cierpi na niego już co piąta kobieta w wieku powyżej 20. roku życia. Co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić? Dowiedz się, jak możesz sobie pomóc.

Nietrzymanie moczu – rodzaje i przyczyny

Popuszczanie moczu to wstydliwy problem, który dotyka zdecydowanie częściej kobiet niż mężczyzn. Wyróżnić można kilka rodzajów schorzenia, jednak najczęściej występującym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, które polega na popuszczaniu moczu podczas wysiłku fizycznego. Nieoczekiwany wyciek moczu pojawić się może podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych, a także podczas kichania, kaszlu czy też śmiechu. Główną przyczyną jest osłabienie mięśni dna miednicy, które może pojawić się w związku z przebytymi chorobami, wysiłkiem podczas ciąży i porodu czy menopauzą. Na wysiłkowe nietrzymanie moczu narażone są także osoby, które borykają się z zaparciami, otyłością, a także po przebytych zabiegach w obrębie układu moczowego i dróg rodnych.

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Mimowolne popuszczanie moczu to problem, który dla wielu jest zbyt wstydliwy, by dzielić się nim nawet ze specjalistą. Bardzo dużo kobiet nie szuka pomocy i zaczyna stopniowo wycofywać się z życia towarzyskiego i rezygnować z poszczególnych aktywności, takich jak np. uprawianie sportu. Nietrzymanie moczu to problem, który ma negatywny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale przede wszystkim psychiczne. Warto zatem jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza, by nie doprowadzić do pogłębienia się problemu. Wczesna diagnoza i podjęcie odpowiedniego leczenia pod okiem specjalistów mogą doprowadzić do pożegnania się z problemem. 

Metoda leczenia dolegliwości dobierana jest indywidualnie do rodzaju dolegliwości. W pierwszej kolejności podejmowane jest leczenie zachowawcze, które polega głównie na zmianie stylu życia pacjentki. Mowa tutaj przede wszystkim o zmianie nawyków żywieniowych i zmianie spożywanych płynów. Podczas leczenia zachowawczego bardzo ważne są także ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy. Nietrzymanie moczu można leczyć farmakologiczne i chirurgicznie. 

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Nietrzymanie moczu to przypadłość, która potrafi skutecznie odebrać kobietom radość życia. Na szczęście, na rynku dostępnych jest dużo produktów, które podnoszą komfort życia. Jednymi z nich są np. podpaski bądź wkładki, których zadaniem jest pochłanianie wyciekającego moczu. Nie zawsze jednak zapewniają one kobietom maksymalny komfort i wygodę. Kolejnym produktem są specjalnie tampony na nietrzymanie moczu marki Uritam. Wykonane z wysokiej jakości pianki PVA zapewniają bezpieczeństwo i wygodę. Tampony umieszczane są w pochwie, powodując ucisk na ścianki cewki moczowej, co skutecznie uniemożliwia wyciek moczu. Tampony na nietrzymanie moczu przeznaczone są do stosowania na co dzień. Można bez obaw korzystać z nich podczas treningów, a także na basenie. Są mało wyczuwalne i niewidoczne pod bielizną. Dostępne są w kilku rozmiarach, co pozwala na idealne dopasowanie ich do fizjonomii swojego ciała. 

Tampony na nietrzymanie moczu Uritam to produkty higieniczne, które dyskretnie i bezpiecznie pozwalają odzyskać pewność siebie i powrócić do życia towarzyskiego. 

Warto jednak pamiętać, że wyleczenie tej dolegliwości możliwe jest jedynie pod opieką specjalistów.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.