Objawy wrzodów żołądka

Mariusz Siwko
07.10.2021

Wrzody żołądka są wyjątkowo nieprzyjemną chorobą, która przez wiele lat może się rozwijać niemal bezobjawowo. To tylko utrudnia diagnostykę i sprawia, że wielu pacjentów trafia do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby. Co ciekawe, jeszcze do niedawna chorobę wrzodową określano mianem typowo męskiego schorzenia. Dziś zapada na nią coraz więcej pań, co jest efektem złej diety, stosowania używek, a przede wszystkim znacznego podkręcenia tempa życia. Jeśli podejrzewasz u siebie wrzody żołądka, to sprawdź, jakie objawy daje ta choroba.

Co może sugerować chorobę wrzodową?

Najbardziej charakterystycznym objawem wrzodów żołądka jest silny ból w nadbrzuszu, który pojawia się w ciągu 1-3 godzin od zjedzenia posiłku. Co typowe, ból ten znika lub wyraźnie się zmniejsza w momencie, gdy znów zaczynasz coś jeść lub zażywasz lek na zgagę, który zobojętnia działanie kwasu solnego.

Warto wiedzieć

Jeśli ból ustępuje zaraz po posiłku, wówczas prawdopodobnie cierpisz na wrzody dwunastnicy, a nie żołądka.

Dolegliwości bólowe mogą również pojawiać się rano oraz w środku nocy, powodując wybudzanie. Niektórzy pacjenci uskarżają się ponadto na nudności oraz nawracające wymioty. Problem polega natomiast na tym, że wszystkie te objawy mogą występować również przy innych chorobach, dlatego nie ma możliwości, aby zdiagnozować się samodzielnie. Tutaj konieczna jest wizyta u lekarza, do czego za chwilę przejdziemy.

Warto również wspomnieć, że objawy choroby wrzodowej mają charakter sezonowy. Oznacza to, że nasilają się wiosną oraz jesienią, natomiast są dużo mniej dokuczliwe latem i zimą. Nie brakuje również osób, u których choroba rozwija się całkowicie bezobjawowo, aż do momentu perforacji wrzodu (czyli jego pęknięcia).

Co robić, gdy podejrzewasz u siebie wrzody żołądka?

Przede wszystkim jak najszybciej zgłoś się do lekarza rodzinnego i powiedz mu o zaobserwowanych objawach. Ten najpewniej skieruje Cię do specjalisty, czyli gastrologa, który przeprowadzi badanie endoskopowe – gastroskopię. Umożliwia ono zajrzenie do żołądka oraz dwunastnicy i wykrycie zmian chorobowych. Na tej podstawie podejmowana jest decyzja odnośnie do przebiegu leczenia, które może mieć charakter zachowawczy (przyjmowanie leków), jak i chirurgiczny.

W leczeniu choroby wrzodowej kluczowe znaczenie ma zmiana szkodliwych nawyków. Pacjentka musi rzucić palenie, unikać stresu oraz przejść na specjalną dietę wykluczającą spożywanie smażonych, tłustych potraw, intensywnych przypraw, napojów gazowanych, ale też kawy i mocnej herbaty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie