Doczekaliśmy się masowych szczepień przeciwko COVID-19, które są naszą jedyną obecnie nadzieją na szybki powrót do względnej normalności. Jeśli sama zapisałaś się już na szczepienie i przebierasz nogami, aby wreszcie udać się do wyznaczonego punktu, to najpierw przeczytaj nasz poradnik. Wyjaśniamy w nim, kto nie może lub nie powinien poddać się szczepieniu.
Najczęstszym alergenem jest glikol polietylenowy, czyli PEG. Jeśli wiesz, że masz na niego uczulenie, to niestety, ale nie możesz przyjąć szczepionki. Mogłoby to skończyć się wystąpieniem poważnej reakcji alergicznej, włącznie ze wstrząsem anafilaktycznym.
Taki wstrząs objawia się:
Masz za sobą pierwsze szczepienie przeciwko COVID-19, ale niestety, skończyło się to u Ciebie wystąpieniem bardzo poważnych niepożądanych odczynów poszczepiennych? W takiej sytuacji nie zaleca się przyjmowania drugiej dawki – ewentualnie powinnaś to skonsultować z lekarzem.
Na szczepienie w ogóle nie powinny się zgłaszać osoby właśnie przechodzą infekcję, szczególnie te mające gorączkę. Infekcjami wykluczającymi ze szczepienia są m.in. grypa, aktywne zakażenie koronawirusem czy różnego rodzaju infekcje dróg oddechowych (np. zapalenie oskrzeli, zapalenie tchawicy, zapalenie płuc etc.).
Co ciekawe ze szczepienia nie wyklucza łagodne przechodzenie infekcji, czyli takie, któremu nie towarzyszy np. wysoka temperatura. Dotyczy to również osób, które mają pozytywny wynik testu na koronawirusa, ale nie zdradzają żadnych poważnych objawów poza np. utratą węchu.
Na koniec pamiętaj: jeśli wiesz, że nie możesz przyjąć szczepionki z jednego z powyższych powodów, to koniecznie zadzwoń do punktu szczepień i odwołaj swoją wizytę. Dzięki temu Twoją szczepionkę będzie mogła otrzymać inna osoba z odleglejszym terminem.