Przetworzone pomidory są mniej wartościowe? Mit!

Mateusz Rąbalski
05.03.2018

Z pewnością dobrze wiesz, że pomidory należą do najzdrowszych warzyw. Są łatwo dostępne, smaczne, niskokaloryczne i mają bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Wiele z nas jest jednak święcie przekonanych, że wartościowe są tylko pomidory świeże. To nieprawda. Okazuje się, że przetworzona forma tego warzywa może być dla nas o wiele zdrowsza.

Likopen – skarb ukryty w pomidorach

Likopen to jeden z najsilniejszych antyoksydantów występujących w naturze. Jest bardzo cenny dla ludzkiego organizmu, ponieważ neutralizuje wolne rodniki, które są zaliczane do tzw. czynników kancerogennych. Częste jedzenie pomidorów może więc zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka czy cukrzycę.

Naukowcy dowiedli jednak, że najbardziej wartościowy dla człowieka jest likopen zawarty w przetworzonych pomidorach, czyli np. w przecierze czy soku pomidorowym. Jak to możliwe? Okazuje się, że najwięcej likopenu uwalnia się w procesach technologicznych, którym są poddawane warzywa. Chodzi o ucieranie, pieczenie, miażdżenie, gotowanie czy siekanie.

Jedzenie przetworzonych pomidorów jest więc o wiele zdrowsze. Zwłaszcza zimą, gdy na naszym rynku pojawiają się warzywa pochodzące z Chin czy z Holandii, gdzie są uprawiane chociażby pod wełną mineralną. Jeśli masz wybór: sięgnąć po importowanego pomidora lub po polskie pomidory w puszcze, zdecyduj się na te drugie.

Warto wiedzieć

Szczególnie cenny jest 100% koncentrat pomidorowy, który zawiera spore ilości błonnika, kwasu foliowego, minerałów oraz witamin z grupy B, E, C i K.

Uwaga na produkty „pomidoropodobne”

Nie powinnaś sięgać po produkty z przetworzonych pomidorów bez wcześniejszego zapoznania się z ich składem. Dlaczego? Wyjmij z lodówki koncentrat pomidorowy, który kupiłaś ostatnio w supermarkecie. Zaskoczy Cię informacja, że zawiera on np. tylko 40% pomidorów. Reszta to przeróżne dodatki, w tym chemiczne. Taki koncentrat powinien od razu wylądować w koszu!

Jedz wyłącznie produkty w 100% składające się z pomidorów. Wybieraj ekologiczne przeciery, soki, pomidory w puszcze, sosy. Bez problemu znajdziesz je w sklepach internetowych. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że rzeczywiście wykorzystujesz zdrowotną moc pomidorów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.