Rak jajnika – 6 objawów, które powinny Cię zaniepokoić

Rak jajnika to bardzo groźny nowotwór, na który rocznie chorują około 3 tysiące Polek. Problemem okazuje się późna diagnostyka, co często nie pozwala w porę wdrożyć skutecznego leczenia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka nowotworowa, częste badania oraz szybkie reagowanie na klasyczne objawy choroby. Jest ich 6 – każdy z tych objawów powinien Cię zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza.

  1. Wczesne uczucie sytości – to może być objaw wielu chorób, jednak często wskazuje właśnie na problemy z jajnikiem. Jeśli nie możesz się zmusić do jedzenia, a już po kilku kęsach czujesz się syta, to pomyśl o wizycie u lekarza.
  2. Wzdęcia – jeśli nie jesteś w ciąży i nie dokuczają Ci żadne rozpoznane dolegliwości trawienne, a mimo to niemal bez przerwy masz wzdęcia, którym towarzyszą uporczywe bóle brzucha, to może świadczyć o chorobie. Konsultacja lekarska jest konieczna!
  3. Bardzo bolesne miesiączki – jeśli nigdy nie przechodziłaś ciężko miesiączki, a od kilku cykli zauważasz obfitą i bolesną menstruację, pora na wizytę u ginekologa. Nie lekceważ nawet przestawienia cyklu.
  4. Bez przerwy biegasz do toalety – częste oddawanie moczu nie musi jeszcze świadczyć o chorobie (być może w ostatnim czasie solidniej się nawadniasz), ale nie należy tego lekceważyć. Bądź szczególnie czujna, jeśli zauważyłaś zmianę koloru moczu lub gdy pojawia się w nim krew.
  5. Silne bóle brzucha – które nie są uzasadnione miesiączką. Badania wykazują, że aż połowa kobiet chorujących na raka jajnika wcześniej uskarżała się na uporczywe bóle brzucha i miednicy.
  6. Ból pleców – jest to bardzo jasny sygnał, że w Twoim organizmie dzieje się coś złego i być może źródłem problemu jest nowotwór jajnika. Jak najszybciej zgłoś się do lekarza, jeśli nie ma innego logicznego uzasadnienia dla bólu pleców. Nie maskuj go łykaniem kolejnej porcji leków przeciwbólowych!
  7. Bezsenność – jedna nieprzespana noc nie jest jeszcze powodem do paniki, jednak jeśli mimo zmęczenia nie możesz zasnąć, rano wstajesz wyczerpana, a leżenie w łóżku dodatkowo sprawia Ci ból, jak najszybciej zgłoś się do lekarza. To może być objaw choroby nowotworowej jajnika!

Wcześnie wykryty rak jajnika może zostać wyleczony, ale decydujący wpływ ma na to właśnie szybkie rozpoczęcie terapii. Dlatego nie lekceważ wymienionych objawów – opowiedz o nich swojemu lekarzowi, a ten skieruje Cię na dokładne badania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

  • Motylek

    Dlatego taż ważna jest wcześniejsza profilaktyka. Moim zdaniem każda kobieta minimum powinna sobie wykonać badanie genetyczne które własnie odpowiadają za nowotwór jajnika jak również i piersi. Teraz badania genetyczne są tak popularne że można wykonać je od ręki np na ...... Dzięki takiemu badaniu można dobrać najodpowiedniejsze działania mające na celu zmniejszenie ryzyka zachorowania. Przecież wiadomo że lepiej jest przeciwdziałać niż leczyć.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.