Rekonwalescencja po zabiegu chirurgicznym w obrębie piersi

Jerzy Biernacki
18.12.2023

Wszelkie niepokojące zmiany w piersi wymagają szczegółowej diagnostyki, po której często zapada decyzja o przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego. Nie jest on przyjemny, a jego reperkusje mogą utrzymywać się przez wiele tygodni. Chcąc przyspieszyć powrót do formy powinnaś zadbać o prawidłową rekonwalescencję po zabiegu chirurgicznym w obrębie piersi. Kilka podstawowych zasad omawiamy w naszym poradniku.

Zwolnienie lekarskie

Po zabiegu z pewnością dostaniesz zwolnienie lekarskie, z którego nie powinnaś rezygnować. Uprzedź pracodawcę, że nie będzie Cię w pracy przez około 2-3 tygodnie, w zależności od decyzji lekarza. Zwolnienie wykorzystaj na solidny odpoczynek po zabiegu.

Regularna zmiana opatrunku

Ze szpitala wyjdziesz dopiero wtedy, gdy z rany przestanie się mocno sączyć płyn surowiczy. Nadal jednak będziesz musiała zmieniać opatrunek, minimum dwa razy dziennie. Jest to podstawowy zabieg pielęgnacyjny po zabiegu chirurgicznym w obrębie piersi.

Mycie rany delikatnym środkiem

Nie unikaj przemywania rany pooperacyjnej. W ciągu dnia możesz to robić np. Octeniseptem, natomiast podczas wieczornej kąpieli ostrożnie przemyj pierś delikatnym środkiem aseptycznym czy np. płynem do kąpieli dla dzieci, ewentualnie szarym mydłem.

Nie forsuj się!

To najważniejsza zasada, do której musisz się stosować. Po wyjściu ze szpitala daruj sobie sprzątanie, gotowanie, robienie prania itd. Przez minimum tydzień nie rób dosłownie nic, co wymaga zaangażowania fizycznego, szczególnie unoszenia rąk i dźwigania. W obowiązkach domowych odciąży Cię partner lub poproś o pomoc kogoś z rodziny.

Docelowo pomyśl o rehabilitacji

W okresie rekonwalescencji będziesz oszczędzać tę część ciała, po której doszło do interwencji chirurgicznej, co może spowodować osłabienie siły mięśniowej – szczególnie w ramieniu. Inną konsekwencją mogą być dolegliwości w obrębie stawu biodrowego i kolanowego. Chcąc uniknąć długotrwałych problemów ortopedycznych warto skonsultować się z rehabilitantem, który zaproponuje Ci odpowiednie zabiegi z zakresu fizjoterapii oraz pokaże ćwiczenia, jakie możesz bezpiecznie wykonywać w domu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie