Wszystko, co musisz wiedzieć o nietrzymaniu moczu u kobiet

Antoni Kwapisz
12.10.2021

Problem nietrzymania moczu (NTM) jest bardzo rozpowszechniony w społeczeństwie. Jak się okazuje, wbrew powszechnej opinii nie dotyczy tylko osób starszych. Występuje w każdym wieku. Choć utrata kontroli nad pęcherzem pojawia się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, zdecydowanie częściej dotyka kobiet. Dlaczego tak się dzieje? Otóż przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Jednak bez względu na czynniki wywołujące nietrzymanie moczu, jego skutki za każdym razem są tak samo uciążliwe. Dlatego warto mieć świadomość, czym jest nietrzymanie moczu, co powinno budzić niepokój i jak sobie radzić, kiedy wystąpią pierwsze symptomy dolegliwości.

Dlaczego kobiety tracą kontrolę nad pęcherzem?

Główną przyczyną odpowiedzialną za wystąpienie problemów z nietrzymaniem moczu jest osłabienie siły mięśni dna miednicy. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Różne jednak mogą być przyczyny owego osłabienia. W przypadku kobiet najczęściej ma ono związek z nadmiernym wysiłkiem fizycznym doświadczanym podczas ciąży i porodu. Kolejną przyczyną utraty kontroli nad pęcherzem u kobiet jest zaburzona gospodarka hormonalna organizmu, do której dochodzi w okresie menopauzy. Poza tym nietrzymanie moczu u kobiet może mieć też związek z przebytymi operacjami, stanem zapalnym pęcherza moczowego, zwłaszcza o charakterze długotrwałym, oraz zażywaniem niektórych leków.

Nietrzymanie moczu u kobiet może mieć też różny przebieg. W początkowym stadium zazwyczaj do niekontrolowanego wycieku moczu dochodzi sporadycznie lub w określonych sytuacjach, np. podczas kichania i kasłania, kiedy to w jamie brzusznej wzrasta ciśnienie. Z czasem mimowolne upuszczanie moczu może pojawiać się nawet bez podejmowania żadnego wysiłku. Różna może być także ilość oddawanego poza kontrolą moczu – od kilku kropel aż do niemal całkowitego opróżnienia pęcherza. Stopień nasilenia objawów w dużej mierze uzależniony jest od czasu pomiędzy momentem wystąpienia pierwszych symptomów a podjęciem odpowiednich działań. Im bardziej zaawansowany, tym odzyskanie kontroli nad pęcherzem staje się trudniejsze.

Kiedy zwrócić się po pomoc?

Kobiety, podobnie jak mężczyźni zazwyczaj bagatelizują problem nietrzymania moczu. W dużej mierze wynika to z odczuwanego wstydu oraz braku świadomości co do konieczności leczenia. Tymczasem zwrócenie się po pomoc lekarską i rozpoczęcie procesu leczenia może nie tylko zminimalizować odczuwane skutki NTM, ale też pomóc przywrócić kontrolę nad pęcherzem.

Do wizyty u lekarza powinna skłonić każda sytuacja, w której mocz wycieka w sposób niekontrolowany. Nawet jeśli byłaby sporadyczna i dotyczyła zaledwie kilku kropel moczu. Lekarz na podstawie przeprowadzonej diagnozy ustali główną przyczynę nietrzymania moczu i wskaże właściwe metody postępowania. W łagodzeniu skutków NTM najczęściej stosuje się ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni Kegla, niekiedy połączone z farmakoterapią. Jeśli nietrzymanie moczu jest nasilone, niekiedy konieczne jest przeprowadzenie operacji chirurgicznej. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie