Czy wiedziałeś, że zapalenie spojówek występuje u każdej dorosłej osoby przynajmniej raz w życiu, a czasami dotyka również dzieci? Zadaniem błony śluzowej jest ochrona oka, dlatego często ulega podrażnieniom, które silnie utrudniają normalne funkcjonowanie. Sprawdź, jakie są objawy zapalenia spojówek, na czym polega to schorzenie i jak przebiega leczenie.
Zapalenie spojówek może występować na podłożu infekcyjnym, nieinfekcyjnym lub jako schorzenie towarzyszące innym chorobom bądź alergii, wśród najczęstszych typów należy wymienić:
Objawy zapalenia spojówek dzielą się na podmiotowe i przedmiotowe, te pierwsze są najbardziej charakterystyczne i wyczuwane przez chorego, np.:
Objawy przedmiotowe natomiast pozwalają lekarzowi rozpoznać typ choroby i wdrożyć skuteczne leczenie. Do kategorii tej zaliczają się m.in.:
Najskuteczniejszym sposobem na leczenie zapalenia spojówek jest stosowanie specjalistycznych kropli zapisanych przez lekarza okulistę. W zależności od typu i nasilenia choroby leki mogą, lecz nie muszą zawierać antybiotyków. W schorzeniach występujących na tle alergicznym ważne jest usunięcie czynnika alergizującego, a także przyjmowanie medykamentów przeciwhistaminowych oraz przeciwzapalnych. Jeśli zapalenie spojówek towarzyszy zespołowi suchego oka, należy zastosować substytut łez podawany do worka spojówkowego.
Cierpisz na zapalenie spojówek? Nie próbuj leczyć się domowymi sposobami – właściwie dobrana kuracja przez wykwalifikowanego i doświadczonego okulistę to gwarancja skuteczności oraz szybkiego powrotu do pełni zdrowia i codziennych zajęć. Wrocławskie Centrum Okulistyczne jest nowoczesną i doskonale wyposażoną placówką, w której otrzymasz kompletne wsparcie specjalisty w leczeniu schorzeń oka. Już dziś wejdź na stronę https://wco.com.pl/baza-wiedzy/zapalenie-spojowki/ i umów się na wizytę.
Artykuł partnera