Zapalenie spojówek – jak je rozpoznać i skutecznie leczyć?

Mariusz Siwko
25.05.2021

Czy wiedziałeś, że zapalenie spojówek występuje u każdej dorosłej osoby przynajmniej raz w życiu, a czasami dotyka również dzieci? Zadaniem błony śluzowej jest ochrona oka, dlatego często ulega podrażnieniom, które silnie utrudniają normalne funkcjonowanie. Sprawdź, jakie są objawy zapalenia spojówek, na czym polega to schorzenie i jak przebiega leczenie.

6 powszechnych typów zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek może występować na podłożu infekcyjnym, nieinfekcyjnym lub jako schorzenie towarzyszące innym chorobom bądź alergii, wśród najczęstszych typów należy wymienić:

 1. Bakteryjne zapalenie spojówek - najczęstsza odmianą tej choroby, która dotyczy zazwyczaj oboje oczu w tym samym czasie,
 2. Wirusowe zapalenie spojówek – może występować samodzielnie lub być jednym z objawów infekcji np. przy przeziębieniu, grypie, różyczce lub odrze. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest przeniesienie wirusów z zainfekowanych obszarów na oczy przez brudne ręce,
 3. Alergiczne zapalenie spojówek – towarzyszy alergii na kurz, pyłki kwiatów i traw, często występuje z katarem siennym,
 4. Zapalenie spojówek wywołane przez zespół suchego oka – wiąże się z niedostatecznym wydzielaniem łez,
 5. Zapalenie spojówek wywołane zakażeniem prostym – przyczyną może być nadmierne światło, pył, dym, opary, chemikalia, brak snu, nerwice lub źle dopasowane szkła kontaktowe.

Zapalenie spojówek – objawy

Objawy zapalenia spojówek dzielą się na podmiotowe i przedmiotowe, te pierwsze są najbardziej charakterystyczne i wyczuwane przez chorego, np.:

 • pieczenie,
 • swędzenie,
 • światłowstręt.
 • łzawienie,
 • ból oka,
 • uczucie kłucia.

Objawy przedmiotowe natomiast pozwalają lekarzowi rozpoznać typ choroby i wdrożyć skuteczne leczenie. Do kategorii tej zaliczają się m.in.:

 • przekrwienie błony śluzowej,
 • wysięk ropny lub inne wydzieliny,
 • reakcja grudkowa bądź obrzękowa.

Jak leczyć zapalenie spojówek?

Najskuteczniejszym sposobem na leczenie zapalenia spojówek jest stosowanie specjalistycznych kropli zapisanych przez lekarza okulistę. W zależności od typu i nasilenia choroby leki mogą, lecz nie muszą zawierać antybiotyków. W schorzeniach występujących na tle alergicznym ważne jest usunięcie czynnika alergizującego, a także przyjmowanie medykamentów przeciwhistaminowych oraz przeciwzapalnych. Jeśli zapalenie spojówek towarzyszy zespołowi suchego oka, należy zastosować substytut łez podawany do worka spojówkowego.

Masz zapalenie spojówek? Zgłoś się do wykwalifikowanego specjalisty

Cierpisz na zapalenie spojówek? Nie próbuj leczyć się domowymi sposobami – właściwie dobrana kuracja przez wykwalifikowanego i doświadczonego okulistę to gwarancja skuteczności oraz szybkiego powrotu do pełni zdrowia i codziennych zajęć. Wrocławskie Centrum Okulistyczne jest nowoczesną i doskonale wyposażoną placówką, w której otrzymasz kompletne wsparcie specjalisty w leczeniu schorzeń oka. Już dziś wejdź na stronę https://wco.com.pl/baza-wiedzy/zapalenie-spojowki/ i umów się na wizytę.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.