Zdrowe kąpiele słoneczne: jak rozsądnie się opalać?

Marek Szydełko
30.07.2021

Kuszeni ciepłymi promieniami słońca chętnie zażywamy kąpieli słonecznych. Soczysta, zdrowa opalenizna, lepszy nastrój i uzupełnienie poziomu witaminy D – to najważniejsze korzyści, jakie daje opalanie. Kąpiele słoneczne mogą być jednak zgubne dla zdrowia, o czym najczęściej przekonujemy się po fakcie. Jak bezpiecznie korzystać ze słońca, by uniknąć niebezpieczeństwa?

Czas i pora opalania

Na wiosnę i lato czekamy długo, a ciepłe miesiące mijają szybko. Dlatego chętnie korzystamy z każdej możliwej chwili do tego, by przebywać na świeżym powietrzu i zażywać kąpieli słonecznych. Ekspozycja na słońce przynosi wiele korzyści: zyskujemy piękny kolor skóry, organizm pod wpływem promieni słońca wytwarza bardzo ważną dla zdrowia witaminę D, poprawia się także nastrój. 

Jednak promieniowanie UV może być z drugiej strony bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Poparzenia skóry i udar cieplny to najpoważniejsze zagrożenia, jakie niesie za sobą nierozsądne opalanie. 

Aby kąpiele słoneczne przynosiły korzyści, a nie problemy, pamiętaj o tym, aby:

  • unikać ekspozycji na słońce w godzinach 10-15, kiedy jest najcieplej, a promieniowanie jest najsilniejsze;
  • na słońcu nie spędzać zbyt wiele czasu – „smażenie się” przez kilka godzin w pełnym słońcu może skutkować poparzeniami słonecznymi, silnymi bólami głowy, a nawet udarem cieplnym;
  • mając rozgrzaną skórę, nie wskakiwać do zimnej wody – grozi to szokiem termicznym i skurczami, a to może skończyć się nawet utonięciem.

Przygotowanie do kąpieli słonecznych

Przed ekspozycją na słońce koniecznie zastosuj kosmetyki do opalania z filtrem przeciwsłonecznym. W zależności od rodzaju skóry i karnacji przyda Ci się inny filtr. Do wyboru masz zakres od SPF 6 do SPF 50. 

Kremy do opalania, olejki i pianki należy aplikować na co najmniej 15 minut przed wyjściem na słońce, aby preparat zdążył zadziałać. Produkt należy nanieść ponownie po każdym kontakcie z wodą. Chroń także świeże blizny, pieprzyki, znamiona i wszelkie inne zmiany skórne przed promieniowaniem UV: zaklejaj je plastrem lub chroń punktowo, np. wygodnym sztyftem z filtrem SPF 50. 

Przed wyjściem na słońce pamiętaj także o ochronie skóry twarzy oraz ust. Chroń je pomadką z filtrem, by zapobiec ich przesuszeniu i pękaniu. 

Pielęgnacja skóry po opalaniu 

Kosmetyki do opalania to absolutny must have w wakacyjnej kosmetyczce. Przygotowanie skóry do kąpieli słonecznej to jedna kwestia, druga zaś to jej pielęgnacja już po opalaniu. 

Jeśli chcesz utrzymać ładną opaleniznę przez dłuższy czas, stawiaj na letnie prysznice. Dzięki temu nie przesuszysz skóry (gorące kąpiele i gorąca woda sprzyjają odparowywaniu wilgoci z naskórka), a przy tym przyniesiesz sobie ulgę. Skóra po opalaniu wymaga bowiem szczególnej troski: nawilżania, chłodzenia i łagodzenia. Zapewnij jej ukojenie, stosując do pielęgnacji kosmetyki po opalaniu. Mają skład i formułę opracowaną specjalnie pod kątem potrzeb skóry po kąpieli słonecznej!  

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie