Basen ogrodowy: jaki wybrać? Czy warto?

Piotr Kowalczyk
08.07.2020

Lato we własnym przydomowym ogrodzie może być o wiele przyjemniejsze, gdy dysponujemy miejscem do ochłody i wodnych szaleństw z dziećmi. To zapewni nam oczywiście basen ogrodowy. Oferta tego typu produktów jest ogromna, stąd może być Ci trudno od razu znaleźć taki basen, który spełni oczekiwania całej rodziny. Na co powinnaś zwrócić szczególną uwagę? Kilka podpowiedzi mamy dla Ciebie w naszym poradniku.

Średnica i głębokość

Czyli po prostu wymiary basenu. Zawsze dobieramy je w zależności od liczby osób, które będą jednocześnie korzystać z basenu. Warto od razu zainwestować w taki, w którym świetnie bawić będą się zarówno dzieci, jak i dorośli.

Metoda uzdatniania wody

Zanim kupisz basen dobrze się zastanów, jaka metoda będzie tutaj najlepsza w relacji do skuteczności oraz kosztu. Najpopularniejsze są oczywiście wszelkie produkty chemiczne, jednak one mogą budzić obawy rodziców chcących, aby z basenu korzystały małe dzieci. Dobrym wyborem będzie więc centralny filtr, który nie tylko oczyszcza wodę z różnych śmieci i owadów, ale również ją napowietrza.

Przechowywanie

Wybierając basen ogrodowy trzeba koniecznie uwzględnić jego wymiary po złożeniu oraz samo to, czy złożenie basenu jest bardzo kłopotliwe. W przypadku małego domu bez garażu czy schowka może się okazać, że po sezonie takiego basenu nie będzie gdzie trzymać, a zostawienie go na powietrzu gwarantuje uszkodzenie powłoki (np. przez gryzonie).

Opcja podgrzewania wody mile widziana

W polskich warunkach klimatycznych warto rozważyć zainwestowanie w zewnętrzne źródło podgrzewania wody basenowej. Oczywiście nie może ono generować zbyt wysokich kosztów. Najlepiej sprawdzają się tutaj powietrzne pompy ciepła – a już szczególnie, gdy dysponujecie domową instalacją fotowoltaiczną produkującą prąd.

Czy warto mieć basen ogrodowy?

Jasne, że tak! Ale tylko pod warunkiem, że masz dostatecznie dużo miejsca i czas na to, aby spędzać jak najwięcej chwil w ogrodzie z dziećmi. Pamiętaj, że maluchy wymagają stałej kontroli i nie mogą korzystać z basenu bez nadzoru. Poza tym zastanów się, czy masz warunki do bezpiecznego przechowywania basenu po sezonie. No i najważniejsze: oceń swoje możliwości finansowe. Chodzi przecież nie tylko o koszt zakupu basenu, ale też jego późniejszej eksploatacji (chemia, prąd, woda etc.).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.