Brzydki zapach z odpływu zlewu? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zwykle krzątasz się po kuchni i pichcisz coś pysznego na obiad. Nie możesz jednak pozbyć się wrażenia, że coś tutaj naprawdę brzydko pachnie. Lokalizowanie źródła odoru zacznij od odpływu zlewozmywaka. Jeśli okaże się, że to dobry trop, jak najszybciej zacznij działać. Wcale nie musisz prosić o pomoc faceta. Bez trudu rozwiążesz ten problem na własną rękę!

Zacznij od najprostszego rozwiązania

Banalnym sposobem na szybkie wyczyszczenie odpływu (a zwłaszcza syfonu) jest wsypanie do środka kilku łyżeczek soli kuchennej, najlepiej zmieszanej z sodą oczyszczoną. Ten patent był stosowany w czasach, gdy jeszcze nie mieliśmy dostępu do chemicznych środków udrożniających. Po wsypaniu mikstury zalej odpływ wrzącą wodą i zostaw na 10 minut. Powinno pomóc i przykry zapach ustąpi.

Możesz też użyć chemii

Jeśli odór nie jest jedynym problemem, ale zauważyłaś też, że woda w zlewie bardzo wolno spływa do kanalizacji, na 100% odpływ jest niedrożny. Zwykle jest to efekt nagromadzenia się resztek jedzenia w syfonie. Z czasem na ściankach rur może się też osadzać ohydna maź, która także ogranicza drożność. W takiej sytuacji sól z sodą oczyszczoną mogą już sobie nie dać rady.

Sięgnij wówczas po specjalny środek chemiczny – nie wymienimy jego nazwy, ale na pewno wielokrotnie o nim słyszałaś (nawiązuje do ogrodowego szkodnika). Dostępne są oczywiście również inne środki o podobnej zasadzie działania. Zgodnie z instrukcją obsługi wsyp odpowiednią ilość produktu do odpływu i zalej gorącą wodą. Po kilku minutach problem powinien zniknąć.

Gdy nic nie pomaga

Może się oczywiście okazać, że syfon jest już tak mocno zapchany, iż żadna chemia nie wystarczy. Co robić? Jeśli akurat nie masz pod ręką faceta, to trudno – sama musisz zabawić się w hydraulika-amatora. Spokojnie, nie jest to trudne.

Zacznij od ustawienia miski lub wiaderka pod kolankiem syfonu. Następnie poluzuj plastikowe nakrętki i delikatnie wyjmij syfon. Zdziwisz się, ile w środku jest zanieczyszczeń! Będą to głównie resztki z gotowania, ale też włosy. Dokładnie wyczyść syfon. Możesz także rozebrać cały układ rur i opłukać je pod bieżącą wodą. Uważaj na bardzo nieprzyjemny zapach – jeśli się brzydzisz, zalecamy założenie gumowych rękawiczek i maseczki.

Po całej operacji wystarczy już tylko ponownie złożyć odpływ wraz z syfonem – nie pomiń żadnej uszczelki! Na sam koniec sprawdź jeszcze, czy wszystkie połączenia są szczelne. Gotowe! Będziesz mieć spokój z przykrymi zapachami na dobrych kilka tygodni.

A na przyszłość pamiętaj, że odpływ zlewu nie może zastępować śmietnika. Staraj się nie wrzucać do niego resztek z obiadu czy surowych kawałków mięsa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.