Cebule kwiatowe - idealny sposób na piękne kwiaty w ogrodzie

Mateusz Nowak
27.08.2019

Bogactwo kwiatów cebulowych dostępnych w sklepach ogrodniczych pozwala stworzyć niezwykłe aranżacje w ogrodzie. Umiejętnie posadzone mogą zdobić ogrodowe rabaty cały sezon, jednocześnie wciąż są niedoceniane i mało znane. Pierwsze okazy nieśmiało ukazują się spod warstwy śniegu już w lutym, a ich delikatne kwiatki kołyszą się na wietrze, tworząc niesamowite wrażenie.

Najpiękniejsze gatunki kwiatów z cebulek

Wiosna to początek szaleństwa kwiatów cebulowych w ogrodzie. Rozmaite gatunki krokusów zdobią rabaty łanami fioletowych, żółtych lub białych kwiatów. Kolejno zakwitają fiołki alpejskie, śnieżyce, wczesne tulipany, hiacynty i narcyzy. Początek lata to szczyt ich wegetacji. Paleta barw, kolorów i kształtów jest ogromna. Zachwycają kule czosnków ozdobnych, kolorowe lilie oraz dystyngowane mieczyki. Koniec lata i jesień to czas, kiedy na rabatach królują przepiękne dalie. Zimne dni zapraszają do kwitnienia zimowity oraz późno kwitnące odmiany jesiennych krokusów.

Pełne spektrum kwiatów cebulowych wiosennych, letnich oraz jesiennych znaleźć można w sklepie internetowym https://cebule-kwiatowe.pl/, który prowadzony jest przez firmę BENEX. Oferta podzielona jest według gatunków, a poszczególne odmiany posiadają dokładne instrukcje sadzenia i pielęgnacji.

Prawidłowe sadzenie roślin cebulowych

Większość roślin cebulowych preferuje słoneczne stanowiska. Krokusy, hiacynty, tulipany, irysy i narcyzy lubią wygrzewać się w słońcu, sprzyjają im suche i ciepłe miesiące letnie. Gwarantuje to prawidłowy rozwój cebul oraz bujne kwitnienie w następnym roku. Z kolei zimowity, jesienne krokusy czy śnieżyce lepiej czują się na stanowiskach chłodniejszych. Niektóre lilie i fiołki alpejskie wymagają półcienia. Cebule kwiatów sadzimy na głębokość wynoszącą trzykrotność ich średnicy. Warto umieścić je w specjalnych koszyczkach wykonanych z plastiku. Ułatwiają wykopanie rośliny, jednocześnie chronią przed atakiem gryzoni. 

Właściwe pielęgnowanie roślin cebulowych 

Jeśli naszym marzeniem są obficie kwitnące i zachwycające urodą rośliny, powinniśmy zadbać przede wszystkim o podłoże. Wystarczająca ilość składników pokarmowych to gwarancja barwnych łanów kwiatów. Aby uzyskać taki efekt, glebę należny wzbogacić dobrym kompostem oraz odpowiednim nawozem. Optymalne nawadnianie należy przeprowadzać podczas kwitnienia. Po tym okresie zmniejszamy podlewanie, dzięki czemu cebulki będą mieć warunki na osiągnięcie całkowitej dojrzałości. Kwiaty cebulowe pozostawiamy jak najdłużej na rabacie. Kiedy liście zaschną, to znak, że zgromadzone zostały niezbędne składniki i możemy przystąpić do wykopania cebulek. 

Mrozoodporność i zimowanie w ogrodzie

Nie wszystkie cebule są odporne na niskie temperatury. Nie wystarczy zaciszne i osłonięte miejsce w ogrodzie. Warto zastosować zimowe okrycia z liści, igliwia lub torfu. Sprawdzą się również kopczyki usypane z ziemi lub kompostu. Szczawiki, dalie, mieczyki-gladiole nie przetrwają zimy w ogrodzie. Należy wykopać je z gruntu, a wiosną posadzić ponownie w wybranym miejscu. Całkowicie odporne na mróz tulipany, narcyzy, hiacynty czy krokusy zniosą bez uszczerbku bardzo niskie temperatury. 

Rośliny cebulowe stanowią piękną ozdobę w ogrodzie. Warto docenić ich urok i poświęcić nieco czasu na właściwą pielęgnację. W zamian, przywitają nas szeroką gamą barw w pierwszych wiosennych tygodniach. Jeśli właściwie dobierzemy ich odmiany, będą zachwycać nas swoim wyglądem do końca okresu wegetacyjnego.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie