Chcesz zrobić sypialnię na poddaszu? Sprawdź, czy to na pewno dobry pomysł!

Sypialnia na poddaszu domu jednorodzinnego jest marzeniem niejednej z nas. Naoglądałyśmy się pięknych aranżacji i sądzimy, że nie ma bardziej romantycznego, a jednocześnie praktycznego. Prawda jest jednak taka, że stworzenie sypialni na poddaszu wiąże się z pewnymi niedogodnościami, które zaczniesz zauważać z czasem. W tym poradniku wymieniamy najważniejsze zalety i wady tytułowego rozwiązania.

Romantycznie, ale nie tylko

O sypialni na poddaszu marzą przede wszystkim kobiety. Nic dziwnego: przestrzeń ze skosami kojarzy się nam z nowoczesnością, minimalistycznym designem oraz sprawia wrażenie bardzo przytulnej. Pod tym względem poddasze rzeczywiście jest niezłym miejscem na urządzenie sypialni.

Skosy, które byłyby problemem w przypadku każdego innego pomieszczenia, w sypialni nie mają aż takiego znaczenia. Nie jest to przestrzeń, od której oczekujemy najwyższej funkcjonalności i dużej ilości miejsca.

Sypialnia na poddaszu jest też z reguły bardzo cicha, co stanowi duży atut dla osób mających problemy ze snem oraz chcących odizolować się od reszty domowników.

Pamiętaj o wadach

Największą wadą urządzenia sypialni na poddaszu jest ryzyko przegrzewania i wychładzania pomieszczenia. Zaizolowanie poddasza nie jest taką prostą sprawą i większość ekip popełnia tutaj mniejsze lub większe błędy. W efekcie latem w sypialni nie będzie można zasnąć z gorąca, a zimą będziesz potrzebowała naprawdę ciepłej piżamy (co niekoniecznie spodoba się partnerowi).

Jeśli jesteś młoda i wysportowana, to ten argument nie będzie mieć dla Ciebie znaczenia, jednak musimy o nim wspomnieć. Sypialnia na poddaszu wymaga wchodzenia po schodach, co z pewnością nie będzie wygodne dla osób starszych lub mających jakąś kontuzję.

To, co jest dużym atutem sypialni na poddaszu, czyli świetne doświetlenie przez okna dachowe, czasami zamienia się w poważną wadę. Otóż z uwagi na szeroki kąt, pod jakim są zamontowane okna, światło słoneczne może przez nie operować z dużą mocą już od świtu. Jeśli więc lubisz leniwe weekendy i nie przywykłaś wtedy do wstawania wcześniej niż 9, to zawczasu zainwestuj w rolety zewnętrzne – te wewnętrzne nie do końca się sprawdzają.

Podsumowując: sypialnia na poddaszu jest bardzo ciekawym, efektownym i przytulnym rozwiązaniem. Będziesz z niej zadowolona, o ile zaakceptujesz lub wcześniej wyeliminujesz wymienione przez nas wady.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.