Posiadanie nieruchomości wiąże się z koniecznością ponoszenia różnorodnych kosztów. Przykładowo, właściciele nieruchomości w której powstają śmieci muszą ponosić opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wiąże się z tym konieczność złożenia odpowiednich deklaracji i dopełnienia biurokracji. Niestety, tak zwana „papierologia” wielu osobom wydaje się niezwykle skomplikowana a działania urzędów zupełnie niezrozumiałe.
W jaki sposób poradzić sobie z opłatą za gospodarowanie odpadami komunalnymi? Przyjrzyjmy się najważniejszym kwestiom.
Odpady komunalne to inaczej tak zwane śmieci, powstające przede wszystkim w gospodarstwach domowych, poza odpadami niebezpiecznymi. Każdy właściciel nieruchomości musi dbać o uiszczenie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Odbywa się to poprzez złożenie w urzędzie tak zwanej deklaracji śmieciowej, w której określona jest wysokość opłaty. Co więcej, deklarację taką powinni złożyć także jednostki organizacyjne użytkujące nieruchomość oraz użytkownicy wieczyści i współwłaściciele. Odbieranie odpadów komunalnych jest zadaniem gminy, warto jednak pamiętać, że właściciel nieruchomości, na terenie której powstają odpady komunalne ma obowiązek wyposażenia jej w odpowiednie pojemniki i udostępnić możliwość zbierania śmieci zgodnie z prawem oraz zadbać o odprowadzanie nieczystości ciekłych. Wywóz i odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości to zadanie gminy, która samodzielnie ustala działania w tym zakresie.
Zgodnie z polskim prawem, opłata za odpady komunalne powinna być uiszczana każdego miesiąca, w którym w danej nieruchomości zamieszkuje mieszkaniec i powstają śmieci. Wyjątek stanowią domki letniskowe, w których jest to raz na rok.
Konkretne wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz daty składania deklaracji i uiszczania zobowiązań ustala gmina. Aby je poznać, należy zapoznać się z obowiązującymi w danym miejscu przepisami.
Obecnie wypełnianie deklaracji śmieciowej jest proste jak jeszcze nigdy. Powstało bowiem narzędzie, pozwalające na łatwe i szybkie dopełnienie zobowiązań. E-deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi to rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie lubią niepotrzebnych komplikacji. Wypełniony formularz dotyczący danej nieruchomości należy wraz z niezbędnymi dokumentami dostarczyć do urzędu. Jeżeli korzysta się z internetowej e-deklaracji można łatwo wygenerować wysokości opłaty dla danej gminy. Ostatnim krokiem całego procesu jest uiszczenie opłaty.
Artykuł partnera