Czego nie powinnaś sprzątać przy pomocy odkurzacza?

Marek Szydełko
23.04.2019

Odkurzacz to niezbędny sprzęt w każdym domu. Nie ważne, czy masz urządzenie ręczne, bezprzewodowe czy automatyczne – na pewno nie jesteś sobie w stanie wyobrazić robienia porządków bez jego pomocy. Wiedz jednak, że odkurzacz nie jest sprzętem przystosowanym do usuwania wszelkich zbrudzeń. Jeśli to zbagatelizujesz, musisz się liczyć z wysokim ryzykiem awarii urządzenia lub koniecznością poświęcenia dużej ilości czasu na jego wyczyszczenie. Dowiedz się zatem, czego nie powinnaś sprzątać przy pomocy odkurzacza. Niektóre pozycje mogą Cię zaskoczyć!

Mokre plamy

Zdarza Ci się odkurzać wilgotną podłogę, mokry dywan czy rozsypaną, zwilżoną ziemię do kwiatów? Jasne, że tak – robi tak większość z nas. Niestety, jest to prosta droga do narobienia sobie problemów. Dlaczego? Ponieważ z czasem w odkurzaczu zacznie się zbierać wilgoć, co stworzy idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. To z kolei nie sprzyja zdrowiu Twojej rodziny.

Szkło

Drobne odłamki szkła najłatwiej i najpewniej można usunąć przy pomocy odkurzacza. Jednak nie powinno się tego robić. Powód jest prosty: ostre szkło może uszkodzić worek, a nawet jeśli masz odkurzacz bezworkowy, to istnieje ryzyko uszkodzenia rury oraz szczotki.

Fragmenty rozbitego szkła bezpieczniej jest zebrać ręcznie, a przy usuwaniu tych bardzo drobnych pomóż sobie… kromką chleba. To stary, sprawdzony sposób. Drobinki szkła będą się łatwo przyklejać do lekko zwilżonej kromki.

Duże ilości włosów

To oczywiste, że gdy zauważymy na podłodze mnóstwo włosów, odruchowo sięgamy po odkurzacz, by się ich pozbyć. Problem w tym, że domowy odkurzacz wcale nie jest przystosowany do usuwania całych pukli włosów czy zwierzęcej sierści. Może to spowodować zapchanie szczotki i rury, a nawet filtra HEPA. Dlatego duże ilości włosów, np. po szczotkowaniu czy w okresie linienia psa/kota, zawsze należy zebrać ręcznie, a odkurzacz wykorzystać do zebrania drobnych kosmyków.

Suche kosmetyki

Mamy tutaj na myśli wszelkie pudry, podkłady i tusze, które oczywiście lubią lądować na podłodze. Usuwanie takich zanieczyszczeń odkurzaczem jest złym pomysłem. Nie dość, że tylko rozmażesz kosmetyki po podłodze, to jeszcze zabrudzisz szczotkę, którą trzeba będzie dokładnie wyczyścić – a to dodatkowa, niewdzięczna praca. Suche kosmetyki najlepiej jest zetrzeć wilgotną ścierką lub zamieść zmiotką.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.