Czego nigdy nie powinnaś robić w swoim ogrodzie?

Piotr Kowalczyk
24.11.2020

Własny ogród zapewnia ogromną swobodę, ale wszystko ma swoje granice. Nawet ciesząc się prywatną przestrzenią zieloną nie możesz lekceważyć ogólnie przyjętych norm. Zwróć na to uwagę szczególnie w czasie robienia porządków w ogrodzie czy w samym domu. W naszym poradniku wyjaśniamy, czego nigdy nie powinno się robić w ogrodzie, aby nie narazić się na problemy z prawem czy nieprzyjemności z sąsiadami.

Palić liści

Palenie liści jest zabronione przepisami prawa. Po zgrabieniu liście powinny trafić do worka na odpady biologiczne – każda gmina musi zapewnić ich wywóz. Paląc liście nie tylko zatruwasz środowisko, ale też naprzykrzasz się sąsiadom, którzy niekoniecznie chcą czuć smród spalenizny w swoich domach czy wypoczywać w kłębach dymu.

Zabijać kretów

Wiadomo, że kret jest ogrodowym szkodnikiem i nikt nie lubi widoku kopców na trawniku. Istnieją jednak humanitarne metody na pozbycie się nieproszonego gościa. Są żywołapki, różnego rodzaju odstraszacze etc. Kreta natomiast nie wolno zabić, bo to zwierzę jest w Polsce pod ochroną. Gdy już uda Ci się złapać szkodnika, po prostu wywieź go np. do lasu, byle kilka kilometrów od domu.

Stosować ciężkiej chemii

W miarę możliwości staraj się uprawiać ogród w sposób jak najbardziej naturalny. Chemiczne opryski czy stosowanie nawozów azotowych niestety przyczynia się do pogorszenia stanu środowiska naturalnego. Jesteśmy przekonani, że sama nie chciałabyś żyć w chemicznych oparach, dlatego nie funduj sobie i przyrodzie takich „atrakcji”. Istnieje wiele innych metod walki z chwastami czy szkodnikami.

Wylewać wody z detergentami

Zdarza Ci się tak robić? Musisz zatem wiedzieć, że detergenty zatruwają środowisko naturalne. Mogą przenikać do wód gruntowych, z których później korzystają osoby posiadające własne ujęcie (studnię głębinową). Nigdy nie wylewaj wody z np. płynem do mycia podłóg czy płynem od naczyń na trawnik, korę, pryzmy ziemi etc. To żadna oszczędność dla Ciebie, za to wysoki koszt dla środowiska.

Zakopywać śmieci

Nie podejrzewamy Cię oczywiście o to, że zakopujesz śmieci w swoim ogrodzie świadomie. Zastanów się jednak, czy nie zdarza Ci się ukryć pod ziemią np. odpadów biologicznych z domu (resztek jedzenia, mięsa itd.) zamiast wyrzucić je na kompostownik czy po prostu do worków. Jeśli natomiast jesteś dopiero na etapie budowy i wykańczania domu, to nie oszczędzaj na wywozie odpadów budowlanych – ich miejsce nie jest w ziemi!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.