Dlaczego warto mieć kompostownik w ogrodzie?

Piotr Kowalczyk
28.12.2022

Kompostownik to coraz popularniejszy element wyposażenia przydomowego ogrodu. Wiele osób nadal ma obawy przed wykonaniem kompostownika, ponieważ kojarzy się on z wiecznym bałaganem, masą pracy i nieprzyjemnymi zapachami. Zapomnij o tym. Zadbany kompostownik ma same plusy, które omawiamy w naszym poradniku.

Cenny nawóz domowej roboty

Kompostownik przede wszystkim stanowi źródło bardzo cennego hummusu, który można wykorzystywać w formie nawozu roślinnego lub jako podłoże dla szczególnie wymagających roślin. Co ważne, masz go za darmo, przy okazji mając satysfakcję z tego, że udało Ci się zrobić coś własnymi rękami, bez wydawania pieniędzy.

Wygodne pozbywanie się resztek z kuchni

Kompost jest odpowiednim miejscem do wyrzucania odpadów spożywczych z kuchni. Mogą na niego trafiać i resztki mięsa, i obierki czy zepsute warzywa. W ten sposób pozbywasz się przykrych zapachów z kuchni, nie musisz również wydzielać osobnego pojemnika na takie odpadki, co jest bardzo wygodne.

Sposób na oszczędności

Wiele osób zakłada przydomowy kompostownik po to, aby móc legalnie zrezygnować z wywozu odpadów biodegradowalnych – nie tylko resztek z kuchni, ale też gałęzi, skoszonej trawy, zgarbionych liści etc. Jeśli tylko dysponujesz odpowiednią ilością miejsca, a koszt wywozu śmieci powoli zaczyna Cię doprowadzać do szału, to rozważ właśnie taką inwestycję.

Bycie eko to zawsze dobre rozwiązanie

Nie zapominajmy też o tym, że kompostownik jest sposobem na wprowadzenie podstawowych zasad racjonalnego gospodarowania odpadami w gospodarstwie domowym. To super sprawa z punktu widzenia rodziców, którzy chcą zaszczepić ekologiczne postawy w swoich dzieciach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.