Dlaczego warto zadaszyć taras?

Maciej Piwowski
20.05.2022

Niezadaszony taras może być funkcjonalny i tworzyć przestrzeń do komfortowego wypoczynku po pracy. Z drugiej jednak strony brak zadaszenia powoduje, że nie zawsze będziemy mogli z niego korzystać. Jeśli więc masz taras, który nie jest osłonięty przed deszczem i ostrym słońcem, to koniecznie rozważ jego zadaszenie. Dlaczego warto? Najważniejsze argumenty znajdziesz w naszym poradniku.

Będziesz mogła korzystać z tarasu niezależnie od pogody

To najważniejszy powód, dla którego warto przynajmniej rozważyć wykonanie zadaszenia tarasu. Jeśli dziś zdarza się, że wracasz z pracy z myślą o spędzeniu przyjemnego popołudnia na tarasie, ale na przeszkodzie staje Ci nagła ulewa, to zadaszony taras rozwiązuje ten problem. Będziesz mogła korzystać z niego zawsze wtedy, gdy masz na to ochotę, a nie gdy pozwala na to pogoda.

Ochrona przed upałem i ostrym słońcem

Zadaszenie tarasu chroni nie tylko przed deszczem. Przyda się również w gorące, słoneczne dni. Na pewno zdarzyło Ci się wielokrotnie schodzić z tarasu, ponieważ nie byłaś w stanie wytrzymać na słońcu. Dzięki zadaszeniu takie sytuacje nie będą już więcej miały miejsca. Zyskasz możliwość schowania się w cień, co jest ważne również z punktu widzenia bezpieczeństwa dzieci czy osób starszych. Zadaszony taras jest po prostu o wiele bardziej funkcjonalny.

Zadaszony taras lepiej sprawdza się do organizowania na nim imprez

Jeśli planujesz imprezę dla rodziny czy znajomych na tarasie i za każdym razem martwisz się, czy pozwoli na to pogoda, to nie potrzebujesz już więcej argumentów przemawiających za zainwestowaniem w zadaszenie. Dzięki niemu każda impreza na tarasie będzie udana i nie przerwie jej np. nagła ulewa czy zbyt ostre słońce przeszkadzające gościom.

Jak zadaszyć taras?

Opcji jest całkiem sporo, dlatego nie ograniczaj się tylko do wizji wykonania solidnej konstrukcji z drewna, która niestety sporo kosztuje. Ciekawym pomysłem może być wykonanie naturalnego zadaszenia, z rozbudowaną pergolą stanowiącą podparcie dla roślin pnących. Możesz również rozważyć zainwestowanie w tzw. tarasolę, czyli konstrukcję z drewna uzupełnioną płótnem – w zależności od potrzeb można rozsuwać lub zsunąć kotary.

Alternatywą dla zadaszenia jest natomiast przymocowanie markizy. To niezła opcja, natomiast pamiętaj, że markiza nie sprawdzi się w czasie porywistego wiatru i nie zasłoni całej powierzchni tarasu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.