Dom parterowy: w czym jest lepszy od piętrowego lub z poddaszem użytkowym?

Marek Szydełko
13.08.2020

Podjęliście decyzję o budowie własnego domu? Świetnie – tylko pogratulować. Przed Wami jednak trudny etap. Trzeba wybrać odpowiedni projekt, czyli taki, który z jednej strony zagwarantuje Wam oczekiwany komfort życia, a z drugiej nie będzie przesadnie kosztowny w realizacji. Zwykle standardowy dylemat dotyczy wyboru pomiędzy domem parterowym a piętrowym lub z poddaszem użytkowym. Z naszego poradnika dowiesz się, w czym ten pierwszy jest lepszy od pozostałych opcji.

Wygoda

Dom parterowy jest zdecydowanie wygodniejszy w codziennym mieszkaniu niż piętrowy, a nawet taki z poddaszem użytkowym. Pisząc wprost: nie nachodzisz się korzystając z poszczególnych pomieszczeń. Wszystkie są dostępne na tym samym poziomie, co w dłuższym użytkowaniu będzie mieć dla Ciebie znaczenie. Prosty przykład: robisz pranie i zbierasz ubrania dzieci z ich pokojów, salonu, kuchni czy wiatrołapu. O wiele łatwiej i szybciej zrobisz to, gdy nie musisz co chwilę wdrapywać się po schodach, prawda?

Bezpieczeństwo

Ten argument koniecznie powinni wziąć pod uwagę rodzice małych dzieci, ale też osoby, które docelowo zamieszkają we wspólnym domu z np. seniorem. Parterowe budynki, z oczywistych względów, nie posiadają klatki schodowej, co samo w sobie znacząco zwiększa bezpieczeństwo. Wyobraź sobie, jaki stres przeżywałabyś słysząc, że np. Twój dwulatek próbuje wejść samodzielnie na wyższą kondygnację.

Niższe koszty utrzymania

Niekoniecznie wynikają one z mniejszej powierzchni budynku (zdarzają się domy parterowe o znacznie większym metrażu niż te z poddaszem użytkowym). Chodzi tutaj bardziej o to, że budynek parterowy pozwala o wiele skuteczniej zaizolować go przed utratą ciepła. Brak poddasza sam w sobie jest dużym atutem z punktu widzenia osób chcących ograniczyć koszty ogrzewania.

Nie zapominajmy również o tym, że latem poddasze zawsze mocno się nagrzewa, co powoduje, że trudno jest wytrzymać w zlokalizowanych na nim sypialniach. Efekt? Konieczność zainwestowania w klimatyzację, co w oczywisty sposób podwyższa koszty utrzymania domu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.