Duży ogród? Poznaj wady tego rozwiązania

Piotr Kowalczyk
16.08.2023

Posiadanie dużego, ukwieconego ogrodu to marzenie niejednej z nas. Romantycznie wyobrażamy sobie, że będziemy w nim spędzać każde popołudnie i całe weekendy, ciesząc oczy widokiem pięknych roślin i z czułością je pielęgnując. No cóż, rzeczywistość wygląda nieco inaczej, zwłaszcza z perspektywy właścicieli dużych ogrodów. W naszym artykule omawiamy najważniejsze wady posiadania sporego terenu zielonego wokół domu.

Mnóstwo czasu poświęcanego na pielęgnację roślin

Podstawowym problemem jest to, że duży ogród jest niezwykle angażujący. Trzeba w nim pracować niemal non stop, usuwając chwasty, kosząc trawę, przycinając rośliny, podlewając itd. Na pewno więc nie polecimy tego rozwiązania paniom, które już dziś nie narzekają na nadmiar wolnego czasu.

Zmęczenie fizyczne

Duży ogród można bardzo łatwo zaniedbać – wystarczy przez 2-3 tygodnie nie wykonywać w nim żadnych prac. Jednak przywrócenie poprzedniego stanu pochłonie mnóstwo czasu i energii. Im większy ogród, tym więcej siły potrzebujesz na jego utrzymanie.

Wysokie koszty założenia i utrzymania ogrodu

O tym również nie możemy zapominać. Założenie dużego ogrodu, nawet ograniczając się wyłącznie do pracy zdalnej i kupowania roślin na promocjach, będzie kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli zlecisz wszystkie roboty profesjonalnej firmie, wraz z dostarczeniem ziemi pod trawnik, to licz się z wydatkiem na poziomie od kilkudziesięciu tysięcy. Koszty generuje oczywiście także samo utrzymanie ogrodu, pielęgnowanie, koszenie trawy, zakup sprzętu ogrodniczego etc.

Nagromadzenie wielu problemów

Duży ogród to dużo problemów z jego pielęgnacją, które mogą występować w jednym czasie. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim choroby roślin, pojawienie się szkodników, zachwaszczenie trawnika itd. Do tego dochodzą różnego rodzaju awarie instalacji wodnej, elektrycznej, nieszczelność dachu domku gospodarczego. W ogrodzie, zwłaszcza dużym, ciągle jest coś do roboty. Na pewno masz na to wszystko czas i ochotę?

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie