Ogrodzenie w granicy działek jest według prawa częścią wspólną. Oznacza to, że mogą z niego korzystać obaj sąsiedzi, przy czym dotyczy to również obowiązków związanych z jego utrzymaniem (np. odnawiania, usuwania usterek etc.). Co jednak w sytuacji, gdy sąsiad postanowił wymienić ogrodzenie i stawia np. wysoki mur lub betonowe, mało estetyczne przęsła? Czy masz szansę go jakoś przed tym powstrzymać?
Musisz koniecznie zwrócić uwagę na to, czy ogrodzenie ma staną na granicy obu działek, czy może wyłącznie na działce sąsiada. Jeśli odsunął się on od Twojego terenu, to masz mocno ograniczone pole działania. W takiej sytuacji możesz jedynie pertraktować z sąsiadem i wpłynąć na niego, by jednak obniżył ogrodzenie lub wykonał je z bardziej estetycznych materiałów.
Jeśli natomiast ogrodzenie staje w granicy działek, to sąsiad powinien uwzględnić Twoje uwagi. Pamiętaj, że ogrodzenie do 2 metrów wysokości nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Sąsiad ma jednak obowiązek przywrócić fragment Twojej posesji do pierwotnego stanu – nie może np. wyciąć roślin składających się na żywopłot i Cię z tym zostawić.
Tak naprawdę masz związane ręce, ponieważ jeśli ogrodzenie stawiane przez sąsiada spełnia obowiązujące przepisy względem wysokości, to ma on pełne prawo je postawić. Warunek jest jeden: ogrodzenie nie może negatywnie oddziaływać na Twoją działkę. Co to oznacza w praktyce?
Możesz oprotestować budowę ogrodzenia, które:
W każdym z takich przypadków masz prawo wezwać sąsiada do zmiany projektu i technologii budowy ogrodzenia, a jeśli to nie poskutkuje, to po prostu powiadom inspekcję budowlaną w starostwie, która zbada sprawę i ewentualnie nakaże sąsiadowi rozbiórkę kłopotliwego ogrodzenia.